23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa Aktualności
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

styczeń 2022
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Zaproszenia

kartka1
Galeria

Aktualności
PDF Drukuj Email

 
JUBILEUSZ BIBLIOTEKI PDF Drukuj Email

W tym roku Biblioteka świętuje Jubileusz 70 lat swojej obecności w przestrzeni społecznej Żagania. Z tej okazji otrzymała wieleprezentów.

Największym było nadanie jej imienia. I tak 13 listopada 2017 r. odbyła się uroczystość nadania Bibliotece imienia Papuszy, w której wzięli udział przedstawiciele władz miasta z Burmistrzem Danielem Marchewką i Przewodniczącą Rady Miasta Wandą Winczaruk oraz Dyrektorem Departamentu Infrastruktury i Oświaty Zbigniewem Białkowskim oraz innych instytucji żagańskich. Przybyli też dyrektorzy i bibliotekarze z WiMBP w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim oraz bibliotek z terenu powiatu żagańskiego. Patronatem honorowym uroczystość objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, WiMBP im. Herberta w Gorzowie Wlkp., WiMBP i. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy w Gorzowie Wlkp.   


Od tego momentu Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu nosi nazwę Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu
Uroczystość rozpoczęto odsłonięciem tablicy  pamiątkowej z wizerunkiem naszej Patronki Papuszy. Dalszej części, która odbyła się w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego, towarzyszyła prezentacja działań Biblioteki na przestrzeni kilkudziesięciu lat, wystawa Biblioteka w ekslibrisach i dokumentach, wystawy fotograficzne: Ubrane w książkęKsiążka w życiu oraz występ Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO. Papuszę wspominał członek rodziny Edward Dębicki. Dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak odczytała, w imieniu Biblioteki, list do gości.

 
PDF Drukuj Email

 

ZGODA RODZICA

 
PDF Drukuj Email

 
PROGRAM INSTYTUTU KSIĄŻKI PDF Drukuj Email

KRASZEWSKI. KOMPUTERY DLA BIBLIOTEK 2016

Jest nam miło poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2016” w kwocie 24 065,00 zł. Cały budżet zadania wynosi 28 734,00 zł, z czego 4 669,00 zł to wkład własny MBP. Tym samym znaleźliśmy się w gronie 44 beneficjentów w Polsce, którzy otrzymali dofinansowanie.

Nasz projekt nosi nazwę: KSIĄŻKI W KATALOGU ON-LINE BIBLIOTEKI i obejmuje swoim działaniem poprawę standardów funkcjonowania biblioteki poprzez jej wyposażenie w 6 zestawów komputerowych. Pozwoli to w widoczny sposób usprawnić organizację oraz znacznie przyspieszy proces katalogowania zbiorów, a tym samym skrócić drogę książki od momentu jej zakupu do momentu udostępnienia jej czytelnikom. Biblioteka posiada program biblioteczny PROBLIB. W chwili obecnej trwa wprowadzanie zbiorów do bazy danych. Udział w projekcie da nam możliwość znacznego skrócenia czasu do całkowitego ukończenia katalogowania zbiorów i rejestracji czytelników.

Zakupione zestawy komputerowe zostaną przeznaczone dla potrzeb budowania i obsługi bazy danych, katalogowania zbiorów oraz obsługi czytelników i innych użytkowników Biblioteki. Będą one wykorzystywane również przy prowadzeniu szkoleń z zakresu korzystania z katalogu komputerowego Biblioteki, udzielaniu indywidualnego instruktażu z zakresu np. przeszukiwania baz innych bibliotek, baz danych, bibliotek cyfrowych, zajęć z dziećmi w okresie wakacji i ferii zimowych (np. Bezpieczeństwo dzieci w sieci), zajęć z seniorami i w wielu innych sytuacjach, w których bibliotekarze służą pomocą w wyszukiwaniu informacji niezbędnych dla użytkowników. Zakupimy również urządzenie wielofunkcyjne przeznaczone do pracy bibliotekarzy w zakresie działalności merytorycznej biblioteki ale przede wszystkim na potrzeby świadczenia innych usług dla użytkowników: drukowanie, skanowania, kserowania materiałów bibliotecznych.

Koszty zadania obejmują również zakup 6 licencji programu antywirusowego do zakupionych komputerów. Pozwolą one zabezpieczyć komputery, co niewątpliwie przedłuży ich okres użytkowania, a przede wszystkim zabezpieczyć dane przed utratą. Projekt daje także możliwość zakupu pakietów aplikacji biurowych do komputerów, co ułatwi pracę bibliotekarzom.

 


Strona 1 z 103

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB