23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK DDK Dorośli
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

styczeń 2022
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DDK dorosłych
Zeruya Shalev i jej książka Po rozstaniu w DKK dla dorosłych PDF Drukuj Email

        30 stycznia dyskusją nad książką Po rozstaniu zainaugurowałyśmy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w roku 2014. Jak to najczęściej u nas bywa, klubowiczki podzieliły się na dwa obozy. Bez względu na stanowisko, książka sama w sobie nie okazała się zachwycająca, choćby z uwagi na zastosowane bardzo długie zdania, które w zasadzie trudno powiedzieć czemu mają służyć. Autorka, Zeruya Shalev, poruszyła w niej temat trochę na pograniczu melodramatu, którego akcja dzieje się równolegle z tym, co odkrywa jej bohaterka prowadząca badania archeologiczne. Badając przeszłość starożytnej wyspy  odkrywa również przeszłość swojego małżeństwa. Ela po odejściu od jednego mężczyzny próbuje budować nowy związek na gruzach poprzedniego. Czy jej się to uda? I czy jest to w ogóle możliwe? Czy przeszłość pozwoli o sobie zapomnieć, czy też będzie stale w różnych sytuacjach o sobie przypominać? Mimo różnicy zdań w zakresie podoba się lub nie podoba się, panie uznały książkę za lekturę trudną, ale jednocześnie ciekawą ze względu na odniesienia do sytuacji w życiu. To, wg klubowiczek, studium emocjonalne kobiety, która postanowiła sama decydować o sobie i jej pierwszym krokiem w stronę niezależności była decyzja odejścia od męża. Czy słuszna? Trzeba przeczytać.

 
W kanałach Lwowa Roberta Marshalla PDF Drukuj Email

      9 grudnia 2013 roku omawiana była książka W kanałach Lwowa Roberta Marshalla.
To dokument historyczny oparty na faktach, dramatyczna historia Żydów, którzy podczas likwidacji getta we Lwowie w marcu 1943 roku ukryli się w kanałach pod miastem.     Spędzili tam czternaście miesięcy, chociaż miało to trwać o wiele krócej. Autor opisuje codzienną egzystencję kilkunastu osób w bardzo trudnych warunkach, w brudzie, smrodzie, wilgoci, ciemnościach, głodzie, strachu, chorobach, w otoczeniu szczurów, robactwa. Przetrwali dzięki pomocy Leopolda Sochy, polskiego kanalarza, który pomógł im, narażając siebie i swoją rodzinę, chociaż początkowo kierowała nim chęć łatwego zysku. Klubowiczki nie podjęły się oceny bohaterów, ich postawy, ani też samej książki, mimo różnych głosów za i przeciw. O literaturze czasów zagłady trudno mówić, że jest dobra, czy się ją lubi, na pewno można powiedzieć, że jest wstrząsająca i poruszająca, odzwierciedlająca niesamowity obraz tamtych dni.

Pod koniec spotkania próbowałyśmy dokonać oceny, która z przeczytanych w ciągu roku książek najbardziej przypadła nam do gustu.  Okazało się, że jednoznacznie trudno stwierdzić, każda z nich poruszała inne tematy i zagadnienia, a przecież każda z nas ma odmienny gust czytelniczy.

                    Elżbieta Buganik

 
39, 9 Moniki Rakusy w DKK dla dorosłych PDF Drukuj Email

         Listopadowe spotkanie DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu poświęcono książce  Moniki Rakusy 39,9.  Książki nie czyta się łatwo, czy „jednym tchem”, jak potwierdziły  klubowiczki, wymaga ona skupienia, spokoju i poświęcenia szczególnej uwagi wielu poruszanym kwestiom. Powieść Moniki Rakusy, to przede wszystkim podróż w głąb siebie, gdzie na przemian przeplatają się nieposkładane myśli, wspomnienia, niespełnione marzenia, lęk przed starzeniem się i zmaganie w odnajdywaniu sensu życia. W tej debiutanckiej powieści jest też refleksja nad późno odkrytym żydowskim pochodzeniem, której poświęca najwięcej miejsca, swój punkt widzenia i to, co żydowskie pochodzenie dla niej znaczy. Dziennik nie skupia się jednak tylko na sferze prywatnej, bohaterka śmiało wyraża swoje opinie na temat wydarzeń politycznych, wiadomości prasowych, czy radiowych i telewizyjnych. Z niezwykłą szczerością wypunktowuje nasze wady narodowe i drobne grzeszki swoich bohaterów. Książka pełna celnych uwag, obserwacji i humoru, o niebanalnej formie stylistycznej i językowej i choć tak bliska kobiecym problemom, to jednak do gustu klubowiczkom nie przypadła.

                                                                                                             Buganik Elżbieta  

 
Pół życia Jodi Picoult w DKK dla dorosłych PDF Drukuj Email

       W środę 16 października, w czytelni ogólnej odbyło się kolejne, tym razem już jesienne spotkanie DKK dla dorosłych. Tematem naszej dyskusji była książka Jodi Picoult Pół  życia. Jest to kolejna powieść autorki, która nie boi się podejmować w swoich książkach trudnych tematów i która stawia czytelnikom niełatwe pytania.

         W powieści spotykamy Luke Warrena, przyrodnika bez reszty pochłoniętego badaniem życia wilków, człowieka, który na dwa lata opuszcza rodzinę i zaszywa się w kanadyjskiej puszczy, żeby stać się członkiem wilczej watachy. Po sześciu latach, wraz z córką Carą ulega groźnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznaje ciężkiego urazu głowy. Jego stan jest beznadziejny, przy życiu utrzymywany jest za pomocą respiratora. Lekarze nie dają mu żadnych szans na powrót do zdrowia. Przy łóżku chorego spotyka się cała rodzina. Należy podjąć poważne decyzje. Czy pozwolić ojcu odejść w spokoju? Czy warto podtrzymywać życie, które praktycznie już nie istnieje? Czy w końcu mamy prawo decydować o śmierci drugiego człowieka?

         Jak stwierdziłyśmy zgodnie, decyzja jest niesłychanie trudna i od razu nasuwa się pytanie , co każdy z nas, czytelników, zrobiłby będąc na ich miejscu? W trakcie spotkania panie bardzo pochlebnie oceniły postać syna Edwarda. Określiły go jako człowieka dojrzałego, zrównoważonego i odpowiedzialnego. Córka Carę odebrały jako osobę emocjonalnie niedojrzałą i zbyt mocno idealizującą ojca.

       Podsumowując dyskusję klubowiczek, książka ciekawa, ładnie napisana, wywołująca szereg emocji, stawiająca wiele pytań oraz zawierająca piękne opisy życia wilków. Słowem, warta przeczytania.

 
Katarzyna Michalak i Zmyślona w DKK dla dorosłych w Żaganiu PDF Drukuj Email

              26 września odbyło sie pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas wakacji przeczytałyśmy książkę Katarzyny Michalak. Zmyślona to kontynuacja powieści Poczekajka i Zachcianek. Panie należące do Klubu uznały ją za książkę lekką, choć poruszane są w niej tematy trudne: skutki toksycznego dzieciństwa, małżeński kryzys, śmierć dziecka. Wszystko to wplecione między zabawne dialogi dzieci i opisane lekkim językiem jakoś ginie. Dużo się dzieje, czyta się ją szybko, ale żaden wątek nie został bardziej rozwinięty. Klubowiczki niektóre przedstawione sytuacje odniosły do swoich doświadczeń życiowych, ale nie zmienia to faktu, że książkę czyta się jak tzw. literaturę lekką i łatwą. Choć Zmyślona stanowi kontynuację dwóch innych powieści, jest napisana tak, że właściwie nie ma potrzeby sięgać do poprzednich. Niemniej jednak część pań z Klubu postanowiła poznać wcześniejsze losy bohaterów.

                                                                                                                  Urszula Sitarz

 
Jeffrey Eugenides i Przekleństwa niewinności w DKK PDF Drukuj Email

        27 czerwca odbyło się  ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była powieść Jeffreya Eugenidesa Przekleństwa niewinności. Próbowałyśmy sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego młodzi ludzie odbierają sobie życie w tak młodym wieku? Czym się kierują? O czym myślą w takim momencie?. Do końca nie wiemy co spowodowało, że pięć młodych nastolatek po kolei podejmuje próbę samobójczą. Być może, w latach siedemdziesiątych w typowej katolickiej amerykańskiej rodzinie nie rozmawiano o trudnych tematach dotyczących chorób psychicznych dotykających najbliższych. Ojciec to nauczyciel matematyki  w miejscowym liceum, matka gospodyni domowa, dbającą  o wychowanie i szczęście swoich urodziwych córek, które wzbudzają zachwyt okolicznych chłopców. Po traumatycznych wydarzeniach zauroczenie chłopców pogłębia się, zaczynają więc obsesyjnie gromadzić wszystkie przedmioty należące do sióstr, szukają odpowiedzi na dręczące ich pytania dlaczego…, tym bardziej, że nic nie wskazywało na tak tragiczne wydarzenia.       

        Książka pokazała, jak ważną rolę pełni dom rodzinny w okresie dorastania młodych dziewczyn. Eugenides ukazuje nam rodzinę pozbawioną ciepła, zrozumienia, bezpieczeństwa i zaufania.  Klubowiczki jednogłośnie wyraziły swoją opinię, że Przekleństwa niewinności to powieść mroczna, pełna smutku i melancholii, wzbudzająca duże emocje, stwarzająca nastrój zadumy nad ulotnością życia ludzkiego. Wielość niedopowiedzeń pozostawia przeciętnemu czytelnikowi nieograniczoną przestrzeń  dla wyobraźni i chyba to miał na myśli autor, który w żaden sposób nie mógł przewidzieć powstania Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym i jego powieść będzie przedmiotem dyskusji.

                                                      Elżbieta Buganik

 


Strona 1 z 2

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB