23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK DDK Dorośli
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DDK dorosłych
Kontrabasista w Bibliotece PDF Drukuj Email

            To już maj,  czas leci nieubłaganie. Nowy miesiąc, a więc w DKK nowe spotkanie. W czwartek, 23 maja 2013 r. o godzinie 16:30 spotkałam się z naszymi klubowiczkami, żeby tym razem porozmawiać o monodramie Patricka Sűskinda Kontrabasista. Panie, utwór odebrały jako smutną i gorzką opowieść o człowieku, który czuje się samotny i niespełniony. Swoją pracę postrzega, nie jako pracę muzyka, lecz urzędnika. Uważa, że pełni podrzędną rolę w orkiestrze, więc nie musi się wysilać i dużo ćwiczyć. Zresztą twierdzi też, że kontrabasistą zostaje się z przypadku. Instrument obwinia o wszystkie niepowodzenia  w swoim życiu, zarówno zawodowym jak i prywatnym. Monodram napisany jest ładnym  i obrazowym językiem, lecz pełno w nim  niezrozumiałej terminologii muzycznej.

            W trakcie dyskusji porównywałyśmy Kontrabasistę do innych utworów Sűskinda i niektóre panie stwierdziły, że bardziej przypadł im do gustu Gołąb niż omawiany utwór. Chwilę poświęciłyśmy także na omówienie audiobooka, świetnie nagranego, który znajduje się w zbiorach naszej Biblioteki i którego szczerze polecamy.                                                  

                                                                                                                   Grażyna Lichwiarz

 
Amatorki Elfriede Jelinek w DKK dla dorosłych w Żaganiu PDF Drukuj Email

         25 kwietnia na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych omawiana była powieść austriackiej pisarki Elfriede Jelinek Amatorki. Dyskusja była tak burzliwa, że o kawie i herbacie przypomniała nam jedna z pań dopiero pod koniec spotkania. Dlaczego aż tak burzliwa? Książka podobała się tylko jednej z pań i mnie. Pozostałe klubowiczki bulwersowało to, że autorka świat i pragnienia kobiet przedstawiła jako miejsce, w którym nie mają racji bytu wzniosłe uczucia, uroda czy piękno przyrody. Stwierdziły, że nawet jeśli jest odrobina prawdy w materialistycznych dążeniach kobiet i wyłącznie fizycznym traktowaniu ich zarówno przez mężczyzn jak i przez nie same, to rzeczywistość na wsi czy w małych miasteczkach w latach 70. nie była aż tak ponura, pozbawiona ciepłych relacji międzyludzkich, ani zdominowana przez alkohol i nienawiść. Nie zgodziły się z uprzedmiotowieniem postaci, zwłaszcza kobiet. Ponadto czytanie utrudniał brak opisów, dialogów, brak dużych liter na początku zdań i mnogość powtórzeń. Uznały, że przyjęty styl pisania sprawia, że lektura powieści jest w stanie przyprawić czytającego o chwilowy stan przygnębienia. Zgodziły się jednak, że lektura Amatorek była dla nich nowym doświadczeniem czytelniczym i pobudziła ich ciekawość na tyle, że poszukiwały informacji o autorce w Internecie oraz zadeklarowały przeczytanie jeszcze innej jej powieści.

      Nie podobała się, ale nie znaczy to wcale, że nie jest warta uwagi. Jak najbardziej warto po nią sięgnąć by poznać nowatorski i specyficzny sposób komunikacji autorki z odbiorcą, jej widzenie świata i oddanie jego klimatu z punktu widzenia osoby, która jakby w nim współistniała.

                                                                                            Urszula Sitarz

 
Pokuta w DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email

        Na kolejnym spotkaniu DKK dla dorosłych omawiałyśmy książkę Iana McEwana Pokuta. Powieść ta została umieszczona na liście stu najwybitniejszych bestsellerów, a krytycy  uznali ją za pierwsze arcydzieło XXI wieku. Trudno się z tą opinią nie zgodzić. Wszystkie klubowiczki  po przeczytaniu i obejrzeniu filmu o tym samym tytule, który dwa dni przed spotkaniem był  emitowany w telewizji na antenie TV7, miały możliwość porównania dzieła literackiego z adaptacją filmową. Wszystkie zgodziłyśmy się, że nie była to powieść  łatwa w czytaniu, wymagała dużego skupienia  i uważnego śledzenia losów bohaterów, natomiast podobała się wielowątkowość poruszająca problemy winy, odkupienia i przebaczenia. Jedna z pań porównała  książkę w kontekście religijnym jako: rachunek sumienia, spowiedź, żal za grzechy, postanowienie poprawy, zadośćuczynienie, pokutę i nawrócenie.  Żaden z wątków powieści  nie pozostawił nas obojętnymi, a wręcz przeciwnie dał wiele do myślenia. Tego rodzaju literatura wzbudza w nas uczucie niedosytu i każe sięgać do ponownego przeczytania.

                                                                                                                Elżbieta Buganik

 
Bezpieczna przystań w DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email

            Chociaż pogoda w poniedziałek, 25 lutego 2013 r. była nieciekawa, dzień okazał się bardzo sympatyczny. W Czytelni Ogólnej spotkałam się z naszymi przemiłymi klubowiczkami, aby porozmawiać o powieści Nicholasa Sparksa Bezpieczna przystań. W miłej atmosferze, przy ciastkach i kawie, prowadziłyśmy ożywioną dyskusję. Panie doskonale zorientowane w temacie książki chętnie zabierały głos i wygłaszały swoje opinie.

            Zgodnie stwierdziłyśmy, że Nicholas Sparks to autor książek preferowanych przez kobiety, a Bezpieczna przystań to powieść o miłości z wątkiem kryminalnym, która tym razem porusza problem alkoholizmu i przemocy w rodzinie. Tematyka typowa dla Sparksa, miłość dwojga ludzi w małym miasteczku amerykańskim. Powieść napisana przystępnym językiem, warta przeczytania, chociaż nie zapada głęboko w pamięć.

 

 Grażyna Lichwiarz

 
Relacja z pierwszego spotkania DKK 01.02.2013 r. PDF Drukuj Email

          W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień inauguracji Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w MBP w Żaganiu. Na pierwsze spotkanie szłam z wielką tremą. Moją niepewność potęgował fakt, że nie mam doświadczenia w prowadzeniu jakichkolwiek spotkań związanych z dyskusją na temat książek. Sama swoją opinię na temat tego co czytam zamykam zwykle w kilku zdaniach. Moje obawy okazały się nieuzasadnione. Już po pierwszych słowach wstępu dotyczącego działania Klubu, panie wystąpiły z propozycją wygospodarowania czasu na dyskusje  nieco odbiegające od omawianej w danym momencie lektury. Domagały się rozmów również o innych książkach, które czytają, na co chętnie przystałam. Mój pomysł przeczytania, jeszcze przed tym spotkaniem inauguracyjnym, książki Williama Whartona Spóźnieni kochankowie okazał się trafiony. Klubowiczki z dużym doświadczeniem czytelniczym,  swobodnie wyrażały swoje opinie. Wszystkie zgodziłyśmy się, że przedstawione w powieści  uczucie dwojga starszych kochanków z całym bogactwem ich miłości,  niewinności erotyzmu i pożądania zmusza do myślenia i uczy, że miłość to coś wyjątkowego, coś co może się przydarzyć w każdym wieku, każdej z nas, na co warto czekać choćby każdego dnia, a nawet jeszcze jeden dzień dłużej. Niestety, czas szybko mija… uzgodniłyśmy wspólnie co chciałybyśmy przeczytać  na następne spotkanie i trzeba było kończyć. Wszystkie zdeklarowane członkinie założycielki DKK dla dorosłych w Żaganiu wyszły zadowolone, że mogą i mają gdzie podyskutować o książkach, a ja cieszyłam się, że poszło tak gładko, tak swobodnie. A, że czasu brakło? To akurat nie problem. Gorzej, gdyby wydawało się, że jest go za dużo. W ferworze podniecenia i ożywionych dyskusji zapomniałam o udokumentowaniu pierwszego spotkania pamiątkowym zdjęciem. To nic. Ważne, że będą następne.

Koordynator Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w MBP w Żaganiu – Urszula Sitarz

 


Strona 2 z 2

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB