23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

styczeń 2022
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DKK
Gdzie jest Jennifer? PDF Drukuj Email

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzących wakacji i słodkiego wypoczynku. Dla młodzieży uczestniczącej w spotkaniach DKK również zbliża się czas wakacyjnej przygody i 20 czerwca pojawili na ostatnim spotkaniu. Młodzież do dyskusji wybrała powieść Anne Cassidy Gdzie jest Jennifer?

W powieści doszło do morderstwa, którego sprawczynią była dziesięcioletnia dziewczynka Jennifer. Ofiarą morderstwa była jej koleżanka. Po sześciu latach pobytu w więzieniu Jennifer powraca do domu. Na wieść o tym media nie dają jej spokoju, jest przez nich atakowana.  W powieści można odnaleźć podobne sytuacje pojawiające się w życiu celebrytów. Oni również atakowani są przez media, żądnych sensacji.

Książka jest świetna, czyta się ją z zapartym tchem, nie chce się jej odkładać na półkę.

 

Alicja Ptasińska

 
Wszystko, tylko nie mięta PDF Drukuj Email

          Podczas majowego spotkania, w Dyskusyjnym Klubie Książki odbyła się dyskusja na temat przeczytanej powieści Ewy Nowak Wszystko, tylko nie mięta.

Autorka w świetny sposób ukazała schemat rodziny Gwidoszów 2+3, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością. Rodzinę tworzą rodzice oraz ich troje dzieci. Najstarszy Kuba to przystojny licealista, karateka, posiadacz brązowego pasa i łamiący niewieście serca. Młodsza siostra Kuby, Malwina jest uczennicą liceum, wchodząca w burzliwy okres dojrzewania. Listę rodzeństwa zamyka prześliczna pięcioletnia Marysia, ciągle zadająca mnóstwo pytań. Do tego należy dodać tatę, byłego nauczyciela, a obecnie agenta ubezpieczeniowego oraz mamę studentkę psychologii to uzyskamy piorunującą mieszankę.

Jednak to nie wszystko! W powieści można odnaleźć to co w życiu najważniejsze, a mianowicie miłość! Pojawia się miłość rodzicielska, siostrzana, pierwsza oraz ta niechciana.

Powieść Ewy Nowak Wszystko, tylko nie mięta to obraz rodziny, która jest dla siebie wsparciem na każdym kroku, wspólnie pokonuje problemy dnia codziennego.

Książka skierowana jest przede wszystkim do młodzieży ale każdy, odnajdzie w niej coś dla siebie.

 

                                  Alicja Ptasińska

 

 
Gwiazd naszych wina PDF Drukuj Email

          Nastał miesiąc kwiecień, kolejne spotkanie z Dyskusyjnym Klubem Książki i z powieścią Johna Greena Gwiazd naszych wina. Już na samym początku dyskusji padały słowa: powieść niesamowita, świetna, wywołująca ogromne wrażenie.

Autor doskonale opisał zmagania szesnastoletniej Hazel z ciężką chorobą, jaką jest rak. Bohaterka jest w takim wieku, kiedy jej rówieśnicy bawią się, spotykają się na różnych imprezach. Hazel nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół. Jedynym przyjacielem bohaterki jest butla z tlenem utrzymująca ją przy życiu oraz terapia. Życie jej nabiera kolorowych barw gdy na zajęciach terapeutycznych poznaje Augustusa. Chłopiec jest bez jednej nogi, którą stracił podczas wypadku. Pomiędzy nimi nawiązuje się miłość. Dla czytelnika pojawia się pytanie, czy każdy ma prawo do miłości będąc śmiertelnie chorym. Klubowiczki w trakcie spotkania już udzieliły odpowiedzi, tak! Każdy z nas powinien cieszyć się życiem, mieć przy sobie kochająca osobę, łatwiej jest wtedy przejść przez to wszystko. August umiera a Hazel stając przy jego grobie zastanawia się, czy ktoś będzie o nim pamiętał.

Tytuł książki Gwiazd naszych wina, nawiązuje do gwiazd znajdujących się na niebie. Jedne z nich świecą jaśniej, inne mniej. Nasz los, nasze życie związane jest z nimi. Gdy na niebie gaśnie jedna z nich, kończy życie ktoś na ziemi.

             Powieść jest fantastyczna, każdy powinien ją przeczytać i zastanowić się nad własnym życiem oraz docenić największy skarb, jakim jest zdrowie!

Alicja Ptasińska

 
Czy jesteśmy gotowi do poświęceń PDF Drukuj Email

         Za oknem i w Bibliotece piękne słońceJ, klubowicze przyszli na spotkanie w dobrych humorach. Na miesiąc marzec do omówienia przez członków DKK, przygotowana została powieść Marjolijn Hof Mała szansa.

          Główną bohaterką książki jest kilkunastoletnia Kiki, której ojciec jest lekarzem. Ponieważ na świecie w różnych miejscach toczą się wojny, on jako lekarz uczestniczy w nich i niesie pomoc rannym. Jak mówi główna bohaterka, mógłby oglądać migdałki i opatrywać rozbite nosy na miejscu. On jednak woli nieść pomoc w niebezpiecznych misjach wojennych na świecie. Dziewczynka pozostaje z mamą w domu i ze swoimi zwierzętami. Każde rozstanie z ojcem budzi w niej niepokój o jego życie. Kiki opracowuje plan działania uważa, że jeśli uśmierci jedno ze swoich zwierząt, tato jej na pewno będzie żył. W powieści brak jest obrazu wojny. O działaniach wojennych dowiadujemy się tylko od  głównej bohaterki. Dziewczynka bardzo kocha swojego ojca, utrzymuje z nim kontakt telefoniczny. Jednak w życiu Kiki pojawia się groza, telefony od ojca milkną. Jest poszukiwany a kiedy się odnajduje okazuje się, że jest ranny.

           Książka wśród klubowiczów wywołała mieszane odczucia, a to za sprawą przemyśleń głównej bohaterki o uśmiercaniu zwierząt. Śmierć zwierząt będzie gwarancją na przeżycie ojca. Powieść jest wzruszająca i rozpaczliwa, pokazuje bezradność społeczeństwa wobec oblicza wojny. Każda dorosła osoba powinna ją przeczytać, by móc zadać sobie pytanie. Czy jesteśmy gotowi do poświęcenia siebie? Niesienia pomocy innym?  

 

Alicja Ptasińska

 
Dom pełen sekretów PDF Drukuj Email

            Na kolejnym spotkaniu w lutym Dyskusyjnego Klubu Książki, klubowicze sprawili mi miłą niespodziankę. Na lutowe spotkanie stawili się niemal w stu procentach. Do grona klubowiczów dołączyła Wanessa Świerkowska, która pomimo swoich jedenastu lat, swoim poziomem intelektualnym dorównuje niejednej szesnastolatce. W tym miesiącu do omówienia wybrana została powieść Lindy Newbery Jezioro Samotnia.

            Bohaterką powieści jest dwunastoletnia Beta, która razem z mamą przeprowadza się na wieś do posiadłości Jezioro Samotnia. Dziewczynka ma dość ciągłych przeprowadzek,
z nikim nie może się zaprzyjaźnić. Jest wychowywana przez mamę, z tego powodu brakuje jej ojca i prawdziwego domu. Jezioro Samotnia to ogromny dom, z mnóstwem długich korytarzy skrywających wiele sekretów. Bohaterkę zastanawia nieobecność gospodarzy i ich córki Grety. Pracownicy nie znają właściciela, pracują dla samych siebie, co prawda przygotowują wszystko na ich przybycie ale oni się nie pojawiają. W powieści występuje postać pana Finnigana, który potrafi przepięknie opowiadać o szczęściu, a dla córki właścicieli przygotowuje domek dla lalek oraz miniaturową  replikę całej posiadłości. Becie udaje się rozwiązać wiele tajemnic, które mają związek z jej osobą. Ponieważ okazuje się,
że jej mama jest córką właściciela a ona sama jest jego wnuczką.

            Klubowicze wybraną powieść porównali do Tajemniczego ogrodu, w którym także pojawiają się rodzinne tajemnice odkrywane przez główną bohaterkę.

            Jezioro Samotnia to powieść pełna uroku z nutką sensacji. Autorka doskonale potrafiła stworzyć napięcie i wzbudzić zainteresowanie odbiorców. Czytelnik do końca nie jest pewien swoich przypuszczeń. Finał książki jest zaskoczeniem. Powieść klubowiczom się podobała, będą ją polecać swoim koleżankom i kolegom.

Alicja Ptasińska

 


Strona 1 z 11

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB