23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DKK
Chcę żyć! W Bibliotece PDF Drukuj Email

     Jak ten czas szybko płynie, nie tak dawno spotkaliśmy się na pierwszym wrześniowym, powakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki a to już czerwiec i znowu wakacje. W środę (26 czerwca) o godz. 16.00 klubowicze dyskutowali na temat  wirusa HIV, który powoduje rozwój choroby AIDS. Inspiracją do rozmowy była książka Marliese Arold Chcę żyć!

        Główną bohaterką jest Nadine, wiekiem zbliżona do klubowiczów, prowadzi aktywny tryb życia, gra w siatkówkę, wzbudza sympatię rówieśników i jest szczęśliwa. W jednej chwili cały świat traci sens, a wszystko z powodu informacji o nieświadomym zarażeniu się wirusem HIV. Książka uświadamia nam, że każdy z nas może tego doświadczyć i jest nauką dla młodych ludzi. W przypadku, gdy na swojej drodze spotkamy osobę chorą, naszym moralnym obowiązkiem jest udzielenie jej wsparcia i podania pomocnej dłoni, nie wolno się izolować.

    Zdaniem wszystkich klubowiczów książka jest skierowana do młodzieży, która znajduje się w grupie ryzyka.

     W związku z tym, że było to ostatnie spotkanie przed wakacjami na wszystkich uczestników czekały nagrody niespodzianki oraz podziękowania za wspólnie spędzony czas od Pani Dyrektor.

         Drodzy klubowicze życzymy Wam udanych wakacji, wspaniałej pogody i do zobaczenia we wrześniu.

 

 
Dobra książka na lato! PDF Drukuj Email

         Na kolejnym, już majowym spotkaniu (24.05.) w DKK dyskutowano nad powieścią Randy Ghazy Może dziś nikogo nie zabiję. Dla klubowiczów powieść była swoistą nauką na temat życia muzułmanów. Co prawda główna bohaterka Jasmina zmaga się z przynależnością do swoich korzeni, buntuje się, nie przestrzega praw i obyczajów muzułmanów. Nie wyróżnia się niczym od swoich europejskich rówieśników. Nosi krótkie spódniczki, buty na wysokich obcasach. Przeżywa podobne problemy jak większość młodzieży. Jednak w głębi duszy czuje się muzułmanką i broni wiary oraz ich sposobu postępowania. Uważa, że każdy powinien uszanować wolę i przekonania drugiego człowieka. Większość osób żyje zgodnie z ich religią, ale zdarzają się fanatycy, którzy dla korzyści finansowych gotowi są poświęcić swoje życie kosztem niewinnych istnień.

        Powieść jest lekka, czyta się ją z przyjemnością. Godna polecenia dla dziewcząt w wieku od 15 – 20 lat. Oczywiście jeżeli któryś z chłopców miałby ochotę sięgnąć po tę książkę, może spróbować. W końcu w naszym klubie jest jeden rodzynek Daniel, któremu książka się spodobała. 

        Na następne spotkanie zapraszamy dnia 21 czerwca (piątek) na godz. 16.00. Do dyskusji wybrana została książka Marliese Arold Chcę żyć.

 

 
Świat Fantazy w Bibliotece PDF Drukuj Email

      Na kolejnym kwietniowym (26.04.2013) spotkaniu klubowicze dyskutowali nad książką Eli Anderson Oskar Pill i Zakon Medykusów. Ponieważ jest to typowa powieść fantasy, więc  w otoczeniu także zapanowała atmosfera tajemniczości.

      Książkę napisał paryski lekarz, który przez wiele lat pracował jako psychiatra
i onkolog dziecięcy. To właśnie mali pacjenci byli inspiracją do opisania przygód Oskara Pilla. Autor w zaskakujący sposób umieścił wydarzenia we wnętrzu ludzkiego oraz zwierzęcego organizmu. Powieść klubowiczom się spodobała, każdy z nich marzy aby być członkiem zakonu i mieć dar czynienia czarów. Mając taką moc świat byłby pełen miłości, bez wojen oraz głodu.

       Powieść skierowana jest do młodego odbiorcy, czyta się ją jednym tchem. Można poznać jak funkcjonuje ludzki organizm oraz właściwe wzorce postępowania.

 
110 ulic w Bibliotece PDF Drukuj Email

        W środę 27 marca 2013 roku pomimo przedświątecznej przerwy, frekwencja klubowiczów dopisała. Do kolejnego spotkania przygotowana została powieść Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk 110 ulic.

      Bohaterem powieści jest Michał, wychowujący się w zamożnej rodzinie. Rodzice robią wszystko, aby sprawić przyjemność swojemu synowi (wakacje za granicą, markową odzież). Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Życie w luksusie pęka jak mydlana bańka. Trzeba stawić czoło rzeczywistości. Główny bohater musi pogodzić się z życiem
w blokowisku.

      Klubowicze zwrócili uwagę na to, że powieść to doskonała szkoła życia. Od głównego bohatera można się wiele nauczyć. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Michał potrafił odnaleźć się w nowej sytuacji, pozyskał wielu prawdziwych przyjaciół. Dawny styl życia nie był dla niego. Na pytanie, czy klubowiczom podoba  się życie w luksusie? Padła odpowiedź - NIE!!!

     Powieść wszystkim się podobała, polecają ją każdemu. Jest to życiowa nauka i wskazówka jak poradzić sobie z niełaskawym losem.     

 
Blaski i cienie wieku dojrzewania PDF Drukuj Email

       W dobrych nastrojach i z uśmiechem na twarzy, w dniu 26 lutego na godz. 16.00 przybyli klubowicze na kolejne spotkanie DKK. Do dyskusji wybrana została powieść Townsend  Sue Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik.

       Książka jest napisana w formie dziennika. Główny bohater, prowadzi dziennik zapisując w nim każdy przebyty dzień. Opisuje w nim radości  i smutki swojego codziennego życia. Pisanie pamiętników w latach dziewięćdziesiątych wśród młodzieży cieszyło się dużą popularnością. Jedna z uczestniczek spotkania Oliwia opowiedziała o przypadku, kiedy znalazła dziennik pisany przez jej mamę. Jakie tego były skutki już nam nie dopowiedziała.

      Książka wszystkim się podobała, zawiera w swej treści zarówno sytuacje groteskowe jak i przygnębiające. W ocenie młodzieży, życie brytyjskiego nastolatka niczym się nie różni od polskiego. Powieść polecają tym wszystkim, którzy pragną zabawy i dobrej literatury.

        Kolejne spotkanie odbędzie się w dniu 27 marca o godz. 16.00 klubowicze dyskutować będą nad książką Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk 110 ulic.

 


Strona 3 z 11

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB