23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DKK
Bolesne dojrzewanie w DKK w Żaganiu PDF Drukuj Email

        Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a Sue Townsend to książka, nad którą  klubowicze DKK dyskutowali 30 stycznia 2013 roku. Powieść napisana jest w formie pamiętnika, który cieszy się dużą  popularnością wśród młodzieży.

        Główny bohater to piętnastoletni Adrian, który wiedzie uporządkowane życie, dużo czyta, czuje się wyobcowany. Wśród rówieśników i rodziców nie znajduje zrozumienia. Ucieka w swój własny świat, pisze wiersze, które nie wzbudzają zainteresowania. Życie Adriana można porównać do każdego piętnastolatka. Osoby podobne do Adriana muszą walczyć o swoją przynależność do grupy, zdobyć ich akceptację. Z trudnością pozyskują przyjaciół, gdy ich brakuje ciężko jest żyć. Sami klubowicze uważają, że każdy powinien posiadać bliską osobę, z którą może dzielić się swoimi radościami i smutkami.

         Powieść jest lekka i pełna humoru, czyta się ją łatwo. Dzięki niej można się oderwać od ponurej rzeczywistości zapominając o swoich problemach. Klubowicze polecają ją wszystkim, każdy kto po nią sięgnie na pewno nie będzie żałował.

 
Brent w DKK w Żaganiu PDF Drukuj Email

           Jak ten czas szybko płynie. Nie tak dawno był początek roku, a to już grudzień a z nim koniec 2012 roku. W ten grudniowy wieczór o godz. 16.30 odbyło się spotkanie z klubowiczami DKK. Przy gorącej herbatce i smacznych ciasteczkach dyskutowaliśmy nad powieścią Krystyny Boglar  Brent.

            Bohaterem powieści jest Paweł pozostawiony przez rodziców, którzy wyjechali  na urlop do Hiszpanii i już tam pozostali. Chłopcem zaopiekowała się babcia, której ciężko było zrozumieć problemy dorastającego nastolatka. Dorośli bardzo często podejmując życiowe decyzje zapominają o swoich dzieciach. Wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy za granicę, pozostawiając je pod opieką kogoś z członków rodziny.

            Z obserwacji młodzieży pozostawionej przez rodziców można powiedzieć, że ich zachowanie podobne jest do głównego bohatera. Tęsknota, bunt, zazdrość są powodem ucieczek z domu, łamania prawa. Czy tak musi być? – padło pytanie, na które wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli – Nie!!!

            Powieść zyskała dobrą opinię wśród klubowiczów, polecają ją również osobom dorosłym, zwłaszcza rodzicom planującym wyjazd za granicę. Dzięki tej lekturze spojrzą inaczej na swoje dzieci, i zwrócą uwagę nie tylko na ich potrzeby materialne ale także na emocjonalne. Rodzina powinna być w komplecie.

            Z powodu choroby na spotkaniu zabrakło Karoliny, Oli, Kamili oraz Daniela. Życzymy im szybkiego powrotu do zdrowia. Pojawił się wolny słuchacz Krzysztof Mikołajczak, który z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusji, zapewne w następnym spotkaniu również weźmie udział.

            Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 31 stycznia 2013 roku wybrana została powieść Townesenda S. Bolesne dojrzewanie Adriana Mole’a.

 
Miłość zawsze ponadczasowa PDF Drukuj Email

       Na kolejnym spotkaniu, 30 listopada 2012 roku uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki mieli nie lada orzech do zgryzienia. Dyskutowali nad powieścią Haliny Snopkiewicz Tabliczka marzenia. Akcja książki dzieje się w latach 60. tych XX wieku, tematyka dotyczy problemu rozwoju psychologicznego młodzieży minionych lat. Z dyskusji wynikła pewna istotna rzecz, pomimo podobnych problemów dawnego pokolenia ze współczesnym, pewne rzeczy są niezrozumiałe (dotyczy to zwłaszcza języka). Klubowicze zwrócili uwagę na rys historyczny. Powieść, którą fascynowały się nastolatki XX wieku, nie wzbudziła zainteresowania ich rówieśniczek z XXI wieku. Główne zarzuty to brak akcji, choć Emilka stwierdziła, że jest to powieść lekka i gdy zagłębiła się w lekturę nie zauważyła kiedy skończyła czytać.

          Lektury do Dyskusyjnego Klubu Książki są dobierane, by móc pokazać dorobek przekrojowy twórczości różnych autorów.

            Następne spotkanie 20 grudnia 2012 r. o godz. 16.30. Dyskusja dotyczyć będzie powieści Krystyny Boglar  Brent.   

 
Młodzieńcza miłość, westchnienia, rywalizacja PDF Drukuj Email

            Piątek 26. października, za oknem piękna polska jesień. Do okien zaglądają promyki słońca, rozświetlające uśmiechnięte twarze uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze, przybyli na spotkanie, by móc podzielić się  swoimi wrażeniami z przeczytanej powieści Krystyny Siesickiej Jezioro osobliwości. A było ich sporo! Książka super,
z ogromnym entuzjazmem opowiadali o rywalizacji Michała i Patryka o względy głównej bohaterki Marty. Młodzieńcza miłość, westchnienia, każda z dziewcząt o tym marzy. Jednak głównym wątkiem powieści było pojawienie się w życiu matki Marty nowego partnera,
a wraz z nim zakłócony do tej pory panujący ład i porządek. Żeby było jeszcze ciekawiej, jeden z adoratorów Marty, Michał staje się jej przyrodnim bratem.

            Powieść klubowiczom bardzo się podobała, Emilka stwierdziła, że ledwo zaczęła czytać a to już był koniec. Książka jest fascynująca, czyta się ją z zapartym tchem. Polecają ją zarówno młodemu jak i dorosłemu odbiorcy. A mnie cieszy fakt, że powieści Krystyny Siesickiej z czasów mojej młodości  do tej pory fascynują młode pokolenie.

            Kolejne spotkanie 30 października o godz. 16.00, dyskusja dotyczyć będzie książki Haliny Snopkiewicz Tabliczka marzenia.

 
Próba przyjaźni i miłości PDF Drukuj Email

        Po wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie z klubowiczkami  Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem do dyskusji została wybrana powieść Romka Pawlaka Lena w chmurach.

       Tematyka powieści bliska klubowiczkom. Główna bohaterka Lena jest nastolatką, mieszka w Polsce, uczęszcza do szkoły, posiada przyjaciół. Tak jak wszyscy  miewa sny, które czasami bywają niepokojące, przeżywa radości oraz smutki. Doświadcza próby przyjaźni i miłości. W powieści pojawia się dreszczyk emocji i Lena musi dokonać wyboru, czy stanąć po stronie zła i stać się wampirem, czy stawić temu opór?

        Niejednokrotnie przed młodzieżą stoją różne wyzwania, bywa że wybierają drogę niezgodną z ich przekonaniem. Doskonale nam wiadomo, że akceptację otoczenia otrzymują osoby dominujące, odważne, śmiało głoszące swoje poglądy. Ciche, spokojne stoją na uboczu, są niezauważalne.

        Treść powieści podobna jest do Sagi Zmierzch, tak bardzo popularnej wśród młodzieży i nie tylko. Klubowiczki polecają powieść wszystkim tym, którzy lubią się bać i przeżywać dreszczyk emocji.

Zapraszamy już na kolejne spotkanie w dniu 26 października 2012 r. (piątek) na godz. 16.00

 


Strona 4 z 11

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB