23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK DDK młodzieżowy
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DKK
Świat Fantazy w Bibliotece PDF Drukuj Email

      Na kolejnym kwietniowym (26.04.2013) spotkaniu klubowicze dyskutowali nad książką Eli Anderson Oskar Pill i Zakon Medykusów. Ponieważ jest to typowa powieść fantasy, więc  w otoczeniu także zapanowała atmosfera tajemniczości.

      Książkę napisał paryski lekarz, który przez wiele lat pracował jako psychiatra
i onkolog dziecięcy. To właśnie mali pacjenci byli inspiracją do opisania przygód Oskara Pilla. Autor w zaskakujący sposób umieścił wydarzenia we wnętrzu ludzkiego oraz zwierzęcego organizmu. Powieść klubowiczom się spodobała, każdy z nich marzy aby być członkiem zakonu i mieć dar czynienia czarów. Mając taką moc świat byłby pełen miłości, bez wojen oraz głodu.

       Powieść skierowana jest do młodego odbiorcy, czyta się ją jednym tchem. Można poznać jak funkcjonuje ludzki organizm oraz właściwe wzorce postępowania.

 
110 ulic w Bibliotece PDF Drukuj Email

        W środę 27 marca 2013 roku pomimo przedświątecznej przerwy, frekwencja klubowiczów dopisała. Do kolejnego spotkania przygotowana została powieść Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk 110 ulic.

      Bohaterem powieści jest Michał, wychowujący się w zamożnej rodzinie. Rodzice robią wszystko, aby sprawić przyjemność swojemu synowi (wakacje za granicą, markową odzież). Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Życie w luksusie pęka jak mydlana bańka. Trzeba stawić czoło rzeczywistości. Główny bohater musi pogodzić się z życiem
w blokowisku.

      Klubowicze zwrócili uwagę na to, że powieść to doskonała szkoła życia. Od głównego bohatera można się wiele nauczyć. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Michał potrafił odnaleźć się w nowej sytuacji, pozyskał wielu prawdziwych przyjaciół. Dawny styl życia nie był dla niego. Na pytanie, czy klubowiczom podoba  się życie w luksusie? Padła odpowiedź - NIE!!!

     Powieść wszystkim się podobała, polecają ją każdemu. Jest to życiowa nauka i wskazówka jak poradzić sobie z niełaskawym losem.     

 
Blaski i cienie wieku dojrzewania PDF Drukuj Email

       W dobrych nastrojach i z uśmiechem na twarzy, w dniu 26 lutego na godz. 16.00 przybyli klubowicze na kolejne spotkanie DKK. Do dyskusji wybrana została powieść Townsend  Sue Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik.

       Książka jest napisana w formie dziennika. Główny bohater, prowadzi dziennik zapisując w nim każdy przebyty dzień. Opisuje w nim radości  i smutki swojego codziennego życia. Pisanie pamiętników w latach dziewięćdziesiątych wśród młodzieży cieszyło się dużą popularnością. Jedna z uczestniczek spotkania Oliwia opowiedziała o przypadku, kiedy znalazła dziennik pisany przez jej mamę. Jakie tego były skutki już nam nie dopowiedziała.

      Książka wszystkim się podobała, zawiera w swej treści zarówno sytuacje groteskowe jak i przygnębiające. W ocenie młodzieży, życie brytyjskiego nastolatka niczym się nie różni od polskiego. Powieść polecają tym wszystkim, którzy pragną zabawy i dobrej literatury.

        Kolejne spotkanie odbędzie się w dniu 27 marca o godz. 16.00 klubowicze dyskutować będą nad książką Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk 110 ulic.

 
Bolesne dojrzewanie w DKK w Żaganiu PDF Drukuj Email

        Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a Sue Townsend to książka, nad którą  klubowicze DKK dyskutowali 30 stycznia 2013 roku. Powieść napisana jest w formie pamiętnika, który cieszy się dużą  popularnością wśród młodzieży.

        Główny bohater to piętnastoletni Adrian, który wiedzie uporządkowane życie, dużo czyta, czuje się wyobcowany. Wśród rówieśników i rodziców nie znajduje zrozumienia. Ucieka w swój własny świat, pisze wiersze, które nie wzbudzają zainteresowania. Życie Adriana można porównać do każdego piętnastolatka. Osoby podobne do Adriana muszą walczyć o swoją przynależność do grupy, zdobyć ich akceptację. Z trudnością pozyskują przyjaciół, gdy ich brakuje ciężko jest żyć. Sami klubowicze uważają, że każdy powinien posiadać bliską osobę, z którą może dzielić się swoimi radościami i smutkami.

         Powieść jest lekka i pełna humoru, czyta się ją łatwo. Dzięki niej można się oderwać od ponurej rzeczywistości zapominając o swoich problemach. Klubowicze polecają ją wszystkim, każdy kto po nią sięgnie na pewno nie będzie żałował.

 
Brent w DKK w Żaganiu PDF Drukuj Email

           Jak ten czas szybko płynie. Nie tak dawno był początek roku, a to już grudzień a z nim koniec 2012 roku. W ten grudniowy wieczór o godz. 16.30 odbyło się spotkanie z klubowiczami DKK. Przy gorącej herbatce i smacznych ciasteczkach dyskutowaliśmy nad powieścią Krystyny Boglar  Brent.

            Bohaterem powieści jest Paweł pozostawiony przez rodziców, którzy wyjechali  na urlop do Hiszpanii i już tam pozostali. Chłopcem zaopiekowała się babcia, której ciężko było zrozumieć problemy dorastającego nastolatka. Dorośli bardzo często podejmując życiowe decyzje zapominają o swoich dzieciach. Wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy za granicę, pozostawiając je pod opieką kogoś z członków rodziny.

            Z obserwacji młodzieży pozostawionej przez rodziców można powiedzieć, że ich zachowanie podobne jest do głównego bohatera. Tęsknota, bunt, zazdrość są powodem ucieczek z domu, łamania prawa. Czy tak musi być? – padło pytanie, na które wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli – Nie!!!

            Powieść zyskała dobrą opinię wśród klubowiczów, polecają ją również osobom dorosłym, zwłaszcza rodzicom planującym wyjazd za granicę. Dzięki tej lekturze spojrzą inaczej na swoje dzieci, i zwrócą uwagę nie tylko na ich potrzeby materialne ale także na emocjonalne. Rodzina powinna być w komplecie.

            Z powodu choroby na spotkaniu zabrakło Karoliny, Oli, Kamili oraz Daniela. Życzymy im szybkiego powrotu do zdrowia. Pojawił się wolny słuchacz Krzysztof Mikołajczak, który z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusji, zapewne w następnym spotkaniu również weźmie udział.

            Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 31 stycznia 2013 roku wybrana została powieść Townesenda S. Bolesne dojrzewanie Adriana Mole’a.

 
Miłość zawsze ponadczasowa PDF Drukuj Email

       Na kolejnym spotkaniu, 30 listopada 2012 roku uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki mieli nie lada orzech do zgryzienia. Dyskutowali nad powieścią Haliny Snopkiewicz Tabliczka marzenia. Akcja książki dzieje się w latach 60. tych XX wieku, tematyka dotyczy problemu rozwoju psychologicznego młodzieży minionych lat. Z dyskusji wynikła pewna istotna rzecz, pomimo podobnych problemów dawnego pokolenia ze współczesnym, pewne rzeczy są niezrozumiałe (dotyczy to zwłaszcza języka). Klubowicze zwrócili uwagę na rys historyczny. Powieść, którą fascynowały się nastolatki XX wieku, nie wzbudziła zainteresowania ich rówieśniczek z XXI wieku. Główne zarzuty to brak akcji, choć Emilka stwierdziła, że jest to powieść lekka i gdy zagłębiła się w lekturę nie zauważyła kiedy skończyła czytać.

          Lektury do Dyskusyjnego Klubu Książki są dobierane, by móc pokazać dorobek przekrojowy twórczości różnych autorów.

            Następne spotkanie 20 grudnia 2012 r. o godz. 16.30. Dyskusja dotyczyć będzie powieści Krystyny Boglar  Brent.   

 


Strona 3 z 9

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB