23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK DDK młodzieżowy
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DKK
Młodzieńcza miłość, westchnienia, rywalizacja PDF Drukuj Email

            Piątek 26. października, za oknem piękna polska jesień. Do okien zaglądają promyki słońca, rozświetlające uśmiechnięte twarze uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze, przybyli na spotkanie, by móc podzielić się  swoimi wrażeniami z przeczytanej powieści Krystyny Siesickiej Jezioro osobliwości. A było ich sporo! Książka super,
z ogromnym entuzjazmem opowiadali o rywalizacji Michała i Patryka o względy głównej bohaterki Marty. Młodzieńcza miłość, westchnienia, każda z dziewcząt o tym marzy. Jednak głównym wątkiem powieści było pojawienie się w życiu matki Marty nowego partnera,
a wraz z nim zakłócony do tej pory panujący ład i porządek. Żeby było jeszcze ciekawiej, jeden z adoratorów Marty, Michał staje się jej przyrodnim bratem.

            Powieść klubowiczom bardzo się podobała, Emilka stwierdziła, że ledwo zaczęła czytać a to już był koniec. Książka jest fascynująca, czyta się ją z zapartym tchem. Polecają ją zarówno młodemu jak i dorosłemu odbiorcy. A mnie cieszy fakt, że powieści Krystyny Siesickiej z czasów mojej młodości  do tej pory fascynują młode pokolenie.

            Kolejne spotkanie 30 października o godz. 16.00, dyskusja dotyczyć będzie książki Haliny Snopkiewicz Tabliczka marzenia.

 
Próba przyjaźni i miłości PDF Drukuj Email

        Po wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie z klubowiczkami  Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem do dyskusji została wybrana powieść Romka Pawlaka Lena w chmurach.

       Tematyka powieści bliska klubowiczkom. Główna bohaterka Lena jest nastolatką, mieszka w Polsce, uczęszcza do szkoły, posiada przyjaciół. Tak jak wszyscy  miewa sny, które czasami bywają niepokojące, przeżywa radości oraz smutki. Doświadcza próby przyjaźni i miłości. W powieści pojawia się dreszczyk emocji i Lena musi dokonać wyboru, czy stanąć po stronie zła i stać się wampirem, czy stawić temu opór?

        Niejednokrotnie przed młodzieżą stoją różne wyzwania, bywa że wybierają drogę niezgodną z ich przekonaniem. Doskonale nam wiadomo, że akceptację otoczenia otrzymują osoby dominujące, odważne, śmiało głoszące swoje poglądy. Ciche, spokojne stoją na uboczu, są niezauważalne.

        Treść powieści podobna jest do Sagi Zmierzch, tak bardzo popularnej wśród młodzieży i nie tylko. Klubowiczki polecają powieść wszystkim tym, którzy lubią się bać i przeżywać dreszczyk emocji.

Zapraszamy już na kolejne spotkanie w dniu 26 października 2012 r. (piątek) na godz. 16.00

 
Tajemnica Selmy PDF Drukuj Email

         Jak ten czas szybko płynie, niedawno razem z klubowiczkami podczas majowego spotkania dyskutowaliśmy nad książką Barbary Gawrykuk Moje Bullerbyn. A to już czerwiec oraz kolejne sympatyczne spotkanie i dyskusja nad kolejną powieścią tej autorki Kolczyki Selmy (kontynuacja Moje Bullerbyn). Na moment powróciliśmy do pierwszej części, kiedy to Natalka główna bohaterka z ciężkim sercem wyjeżdżała z Polski. Pozostawiła w kraju przyjaciół, miłe wspomnienia oraz taniec, który tak bardzo kochała.

            Dla klubowiczek najważniejsze było to, że Natalka poznała w Szwecji nowych przyjaciół, oraz mogła kontynuować swoją ukochaną pasję, czyli taniec!!! Pięknie została opisana przyjaźń pomiędzy Natalką, główną bohaterką a Tamarą Szujską (pseudonim Selma). W trakcie dyskusji nad książką to właśnie na przyjaźń szczególną uwagę zwróciła Karolina, która z ogromnym wzruszeniem opowiadała o tajemnicy, jaką przez całe życie skrywała Selma. Dopiero wszystko się wyjaśniło po jej śmierci. Natomiast na Oli duże wrażenie wywarł prezent w postaci  szmaragdowych kolczyków, przekazanych Natalce  w testamencie przez Selmę. Dla każdej z klubowiczek różne wątki powieści były najważniejsze. Jednak co do jednego były zgodne:  książkę warto przeczytać a zwłaszcza przez osoby mające obawy wyjazdu za granicę. Ponieważ w każdym zakątku świata można odnaleźć cząstkę swojej Ojczyzny.

            Jak same twierdzą powieść czyta się lekko, choć niektóre momenty są zaskakujące  i wywołują zdziwienie. O jakie momenty chodzi, tego nie zdradzimy. Wszystkiego dowiecie się z książki!!!    

 
Trudne decyzje PDF Drukuj Email

          Na dworze piękna pogoda, słońce swoimi promieniami spogląda na uśmiechnięte i radosne twarze klubowiczek. Dnia 16 maja 2012 roku wszystkie przyszły, by móc podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej książki Barbary Gawryluk Moje Bullerbyn.

          Oczywiście każda z uczestniczek chciała jak najwięcej opowiedzieć o głównej bohaterce, miło było słuchać, że treść książki jest im dobrze znana. Głowna bohaterka mieszkająca w Krakowie, razem z rodzicami przeprowadza się do Szwecji. Ciężko znosi rozstanie z przyjaciółmi oraz porzucenie szkoły tańca, która jest jej ogromną miłością. Dla głównej bohaterki początki adaptacji w obcym kraju są trudne ale po pewnym czasie klimatyzuje się, nawiązuje nowe znajomości.

          Na pytanie czy będąc na miejscu głównej bohaterki, postąpiłyby podobnie? Odpowiedź padła, że tak! Chętnie by wyjechały, jak same twierdzą za granicą istnieją większe możliwości rozwijania się.

          W ocenie klubowiczek książka jest przeciętna, chociaż ukazuje pewne przesłanie, jak odnaleźć się w obcym kraju, jak przetrwać trudne początki. Pomimo takiej opinii ciekawe są, jak potoczą się dalsze losy głównej bohaterki. Dlatego na kolejne spotkanie wybrały drugą część powieści Barbary Gawryluk Kolczyki Selmy.

          Kolejne spotkanie odbędzie się 13 czerwca 2012 roku o godz. 16.30. Zainteresowanych przebiegiem dyskusji i nie tylko, serdecznie zapraszamy.  

 
Rodzice i ich niespełnione marzenia PDF Drukuj Email

Rodzice i ich niespełnione marzenia

            Przy ciasteczkach oraz gorącej herbatce odbyło się kwietniowe spotkanie
z klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki.

Iza buntowniczka Marty Fox, to powieść nad którą w sympatycznym gronie toczyła się dyskusja. Pragnę zaznaczyć, że była bardzo spontaniczna, klubowiczki jedna przez drugą dzieliły się swoimi odczuciami i wrażeniami. Atmosfera była niesamowita ponieważ tematy poruszane w książce są tak bliskie nastolatkom i ich dążeniom do perfekcji zarówno                         w wyglądzie jak również w uzyskaniu popularności, zaistnieniu w masowej wyobraźni.

             W przypadku głównej bohaterki tak właśnie się dzieje. Mama Izy za wszelką cenę dąży do tego aby jej niespełnione ambicje zrealizowała własna córka. Pragnie aby Iza została modelką, nie licząc się przy tym z jej opinią, kosztem krzywdzenia dziecka. Ceną wygórowanych ambicji matki jest anemia córki.

            Powieść ukazuje nam gorzką prawdę o niezrealizowanych marzeniach dorosłych                     i osiąganie „sukcesu” za wszelką cenę. Każdy rodzic powinien ją przeczytać, będzie to dla nich ostrzeżenie i nauka na przyszłość. Nie możemy zmuszać swoich dzieci  wbrew ich woli aby zrealizowały nasze niespełnione marzenia.

            Na kolejne spotkanie zapraszamy w dniu 16 maja 2012 r.  do dyskusji wybrana została książka Barbary Gawryluk Moje Bullerbyn.

 
Jeden szalony weekend PDF Drukuj Email

           Jak ten czas leci, zdawałoby się, że wczoraj omawiana była książka Nelson Jandy Niebo jest wszędzie a tu już kolejne spotkanie i dyskusja nad powieścią hiszpańskiego pisarza Jordii Sierra i Fabrii Truskawkowe pola.

           Dziewczynki były pod dużym wrażeniem przeczytanej książki. Jest ona bowiem dokładnym odzwierciedleniem tego co dzieje się w środowisku młodzieży. Alkohol, narkotyki bez których w przekonaniu młodego pokolenia nie ma dobrej zabawy. W powieści przewija się również wątek bulimii, mody na szczupłą sylwetkę. Panuje pogląd, że tylko osoby szczupłe najczęściej są akceptowane przez otoczenie.

            Tak wiele nieszczęść i ludzkich tragedii dzieje się podczas jednego weekendu.

            Dyskutowałyśmy bardzo żywiołowo, zwłaszcza, że książka dotyczyła problemów, jakie dzieją się każdego dnia. Aby osłodzić wspólnie spędzone chwile na stole zagościły ciasteczka.

            W spotkaniu nie mogły uczestniczyć dwie klubowiczki, ale cieszymy się ponieważ do Klubu dołączyły dwie nowe dziewczynki Kamila i Natalia.

            Następne spotkanie 18 kwietnia 2012 r. o godz. 16.30. Zainteresowanych dobrą literaturą młodzieżową zapraszamy do odwiedzenia Klubu.   

 

 


Strona 4 z 9

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB