23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK DDK młodzieżowy
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DKK
Skok z jedenastego piętra PDF Drukuj Email

            W dniu 28 stycznia 2012 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z klubowiczami DKK. Do dyskusji przygotowana została powieść Ewy Barańskiej Kamila.

         Akcja powieści dotyczy młodzieży licealnej. Uczniowie dobrego liceum, do którego nie każdy gimnazjalista jest w stanie się dostać, teoretycznie tworzą wspólnotę ale nie potrafią się zintegrować. Są w niej indywidualności, ale też szare myszki. Jedną z nich jest tytułowa Kamila. Dziewczyna nosi w sobie wielką tajemnicę. Rówieśnicy jej zauważają. Zawsze na uboczu, wciąż sama i nierozumiana. W momencie gdy dochodzi do tragedii, gdy Kamila popełnia samobójstwo, dopiero wtedy wszyscy zaczynają się zastanawiać, dlaczego do tego doszło.

          Klubowiczki stwierdziły, że książka to nie tylko powieść ale nasze życie. Codziennie w mediach zamieszczane są informacje o śmierci samobójczej wśród polskich nastolatek. Czy tak musi być?, Jaka jest tego przyczyna?, Co należy zrobić? Są to pytania na które wciąż szukamy odpowiedzi.

         Książka jest doskonale napisana, trudno się od niej oderwać. Klubowiczki  Ola  i Kamila polecają ją wszystkim zarówno młodzieży, rodzicom jak i wychowawcom. Natomiast recenzentka Emilka zaznacza, że powieść jest idealna dla wielbicieli powieści psychologicznych.

 

 
Śmierć, smutek, refleksja PDF Drukuj Email

            W lutym klubowicze DKK a właściwie klubowiczki spotkały się 24 lutego. Do dyskusji przygotowana została książka Nelson Jandy Niebo jest wszędzie.

            Na początku spotkania pierwsze jakie padły słowa to: „Powieść jest wspaniała! Niesamowita! Trudno się od niej oderwać!”. Autorka w swojej powieści bardzo realistycznie ukazała żal i ogromny wstrząs głównej bohaterki po śmierci starszej siostry. Kiedy nagle odchodzi ktoś bardzo bliski, zwłaszcza tak młody, pojawia się pustka i dręczące pytanie, dlaczego tak się stało? Dlaczego muszę tak cierpieć? Jednak życie niesie nam wiele niespodzianek. Tak było z główną bohaterką, która bardzo zbliżyła się do chłopca zmarłej siostry. Na miejscu pustki pojawiła się miłość a z nią mniejszy ból. To dzięki miłości bohaterka powróciła do świata żywych, a w chłopcu zmarłej siostry odnalazła pewną
jej cząstkę.

            Książka jest bardzo realna, temat śmierci oraz to co czujemy jest interesująco przedstawiony. Bohaterowie są prawdziwi, czytanie to sama przyjemność. Powieść łączy ze sobą smutek, refleksję, ciepło i mądrość. Można ją polecić wszystkim niezależnie od wieku.  Każdy kto ją przeczyta na długo zachowa w pamięci i w sercu.

 

 
Dolina motyli PDF Drukuj Email

           Dnia 30 grudnia 2011 r. odbyło się ostatnie w starym roku spotkanie  z klubowiczami DKK. Do dyskusji wybrana została powieść Krystyny Januszewskiej Dolina Motyli. Postać głównej bohaterki wśród klubowiczek wzbudziła sympatię. Były pod wrażeniem jak potrafi funkcjonować pomimo przeżytej traumy. Niejeden dorosły będąc na jej miejscu miałby trudności z codziennym funkcjonowaniem. Zresztą widać to po zachowaniu jej mamy, która po śmierci męża całkowicie się załamała. Wszystkie troski i zmartwienia topiła w alkoholu. Joasia musiała stać się z nastolatki osobą dorosłą, przejąć obowiązki domowe by móc utrzymać rodzinę razem.

          Powieść kończy się pomyślnie, dzięki pomocy przyjaciół. Rodzina głównej bohaterki powraca do normalnego życia. Na zakończenie dyskusji dziewczynki stwierdziły, że aby móc pokonać wszelkie problemy w życiu musi być ktoś bliski, kto poda pomocną dłoń. Dlatego ważne jest abyśmy zawsze byli otoczeni przyjaciółmi, którzy w trudnych chwilach są przy nas
i nas wspierają.

 
Świat zagadek i tajemnic PDF Drukuj Email

          Gra w trzy karty Krzysztofa Petka wybrana została do dyskusji z członkami DKK. Klubowicze spotkali się w dniu 25 listopada 2011 roku.

          Autor często wyszukuje bohaterów z postawami patologicznymi, których umiejscawia w trudnych miejscach i sytuacjach zmuszając ich do działania. Najczęściej poprzez swoje działania niosą oni pomoc innym, tym samym zmieniają całkowicie swoje postępowanie
i postrzeganie wokół siebie życzliwych ludzi. Świat nie musi dzielić się na tych dobrych
i złych, ma to związek z miejscem w którym się znajdują. Wystarczy tylko pojawić się
w odpowiednim czasie, spotkać przyjaznych sobie ludzi a z pewnością każdy może stać się lepszy. Powieść warta jest przeczytania, z pewnością wzbudzi zainteresowanie nawet wśród najbardziej wybrednego czytelnika.

 
Czy anoreksję można pokonać? PDF Drukuj Email

        W dniu 28 października odbyło się kolejne spotkanie z klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki.

        Do dyskusji wybrana została powieść napisana na wątkach autobiograficznych przez nastolatkę Judith Fathallah Chuda. Jest to wstrząsająca historia opisująca walkę młodej bohaterki z chorobą jaką jest anoreksja. 

        Do rozprzestrzeniania tej choroby w dużym stopniu przyczyniają się media, które promują nieustannie model kobiety o wychudzonej sylwetce. Również środowisko szkolne często nie akceptuje osób, które swoim wyglądem odbiegają od narzuconych ideałów. Klubowiczki stwierdziły, że w ich najbliższym otoczeniu znajdują się koleżanki, które pomimo szczupłej sylwetki uważają się za grube. Do momentu, kiedy nie zmieni się ideał piękna dostrzegany tylko w sylwetkach o rozmiarze XS (34), tak każdego dnia na świecie zagrożone będzie życie młodej osoby.

        Uczestniczki DKK polecają powieść każdemu, ponieważ jest ona przestrogą by nie wpaść w sidła choroby jaką jest anoreksja, uczy bycia silnym psychicznie oraz pomaga zrozumieć wszystkie słabości tej choroby XXI wieku.

 
Bariery i lęki, które zesłał nam los PDF Drukuj Email

           W dniu 30 września 2011 r. po przerwie wakacyjnej odbyło się pierwsze spotkanie
z członkami klubu DKK.

           Do dyskusji wybrana została książka Jany Frey W ciemności. Treść powieści dotyczy sposobu pozbycia się barier i lęków, które niejednokrotnie przygotowuje nam los. Zarówno młoda jak i dorosła osoba, w momencie kiedy dotknie ją nieszczęście (w powieści utrata wzroku) załamuje się. Pojawia się brak szansy na dalsze życie.

           Młodzież stwierdziła, że podobnie bywa w życiu. Większość osób zachowuje się jak główna bohaterka, nie chcą mieć nikogo bliskiego przy sobie. Odwracają się od przyjaciół, chcąc przeżywać wszystko w samotności. W momencie otrzymania pomocnej dłoni uważają, że to tylko współczucie. Po przeczytaniu powieści na otaczający nas świat spojrzymy
z większym optymizmem.

           Powieść spodobała się klubowiczom, jest godna polecenia zarówno dla młodego jak
i dorosłego czytelnika.

 


Strona 5 z 9

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB