23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK DDK młodzieżowy
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DKK
Czy moce magiczne warto posiadać? PDF Drukuj Email

          W dniu 27 czerwca 2011 r. o godz. 15.00 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie z klubowiczami DKK.

         Dyskusja dotyczyła książki Sarah Mlynowski Ropuchy i randki. Ponieważ
w powieści występują wątki czarów i magii rozmawialiśmy na temat „Jakby postąpili nasi klubowicze, gdyby otrzymali moc czynienia czarów”. I tak np. Oliwia użyłaby swej mocy aby stworzyć enklawy dla bezdomnych dzieci,                    w których znalazłyby miłość, szczęście i nigdy nie zaznały głodu. Ola natomiast, podobnie jak główna bohaterka Miri, chciałaby ratować świat przed wojną, degradacją środowiska i innymi współczesnymi zagrożeniami. Stwierdziliśmy na koniec, że  nikt z klubowiczów, gdyby miał kiedyś zostać obdarowany tą szczególną cechą, swego daru nie wykorzystałby w złych zamiarach.

           Książka naszym klubowiczom, przypadła do gustu. Polecają ją wszystkim, jako lekką i przyjemną lekturę na czas wakacji.

 
Przyjaźń ze smokiem, czemu nie! PDF Drukuj Email

          Do majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki  klubowicze wybrali książkę Liliany Fabisińskiej Amor z ulicy Rozkosznej. Akcja powieści dzieje się w typowej polskiej rodzinie. Któż z nas nie jest roztargniony, a rodzice głównego bohatera właśnie takimi są. Klubowicze stwierdzili, że ich rodzice podobnie się zachowują. Dawid swoją mamę określił jako „zakręconą”, ciągle czegoś szukającą. Ale nie to jest najważniejsze, z wypowiedzi wynika, że tylko przyjaźń! Jest najważniejsza.

          Główny bohater zaprzyjaźnił się ze smokiem, czemu nie!. Każdy pragnie mieć przy sobie kogoś bliskiego, zaufanego na kogo może liczyć. Bez przyjaźni trudno żyć, warto mieć przy sobie kogoś, komu można powierzyć swoje tajemnice i sekrety.

           Książka wszystkim się podobała, pomimo tego, że bohaterem jest dziesięcioletni chłopiec. Młodzież poleca ją każdemu, nieważny jest wiek, liczy się akcja, klimat oraz dreszczyk emocji. 

 
Trzy życzenia w DKK PDF Drukuj Email

             W kwietniu młodzież wybrała do dyskusji książkę Isabelle Merlin Trzy życzenia . Akcja powieści dzieje się w klimacie fantastyczno – kryminalnym, a trzy życzenia, które wypowiada główna bohaterka wywołują w jej życiu duże zawirowania.

             Uczestnicy spotkania rozważali jak każdy zachowałby się, gdyby od losu otrzymał możliwość zrealizowania swoich trzech życzeń, marzeń. Oczywiście rozpoczęło się fantazjowanie  i zabawa w gdybanie.

              Grzegorz zaraz poprosiłby o to żeby stać się dorosłym i menadżerem dużej firmy, oraz właścicielem pięknego domu z ogrodem. Karolina natomiast chciałaby cofnąć się do czasów swojego dzieciństwa, by móc zobaczyć swoją babcię i powiedzieć jej jak bardzo ją kocha.

              Konkluzją dyskusji było jednak to, że dominującą rolę odgrywają dobra materialne,
a we współczesnym świecie nawet młodzi ludzie to zauważają.

              Powieść żagańskiej młodzieży trafiła w ich zainteresowanie i wywołała w nich refleksję na temat współczesnego świata. Stwierdzili, że mimo iż pierwsze rozdziały były nieciekawe, to im więcej przeczytanych rozdziałów tym bardziej nie mogli oderwać się od książki.

              Polecają ją każdemu młodemu czytelnikowi jako lekturę łatwą, przyjemną w czytaniu i pobudzającą wyobraźnię.

 
Dzieci na gigancie PDF Drukuj Email

          Każda z powieści nie jest tylko fikcją literacką, można znaleźć w niej zdarzenia przytrafiające się w życiu codziennym.

          W dniu 23 marca 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie z klubowiczami DKK. Dyskusja dotyczyła odbioru książki Król złodziei autorstwa Corneli Funke. Głównymi bohaterami są dwaj bracia Prospera i Bo, którzy po śmierci matki mają trafić pod opiekę ciotki Estery. Ta jednak chce zatrzymać tylko młodszego z nich, starszego zamierza oddać do sierocińca. W tej sytuacji chłopcy postanawiają uciec do Wenecji - miasta, które
w opowieściach mamy jawiło się jako cudowna, baśniowa kraina. Na miejscu okazuje się, że wodne miasto wcale nie jest przyjazne.

           Jednym z głównych problemów, poruszanych na kartach Króla Złodziei jest kwestia dorastania i braku zrozumienia na linii dorośli – dzieci. Ci pierwsi chcieliby cofnąć się w lata młodości, ci drudzy marzą o byciu starszymi i niezależnymi.

           Klubowicze stwierdzili, że przeżycia młodych uciekinierów to temat na nie jedną powieść. Książka przypadnie do gustu i młodym czytelnikom i tym starszym, którzy mają ochotę na trochę kryminału, przygody i akcji.                        

 
Odlot na samo dno PDF Drukuj Email

     W dniu 25 lutego o godz. 15.30 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

     Dyskusja dotyczyła książki Joanny Frey Odlot na samo dno. Powieść dotyczy problemów współczesnych nastolatków. Zauważa się, że po narkotyki sięgają coraz młodsze dzieci. Dilerzy narkotykowi liczą tylko na zyski nieważne jakim kosztem. Pomimo starań i walki proceder ten coraz bardziej się rozwija. Klubowicze są zdania, że książek o takiej tematyce powinno być coraz więcej. Być może po przeczytaniu tej książki, młody człowiek zanim sięgnie po środki odurzające zastanowi się - CZY WARTO !!!

      Książkę tę polecają każdemu, bo odczucia i wyznania głównej bohaterki są obrazem wyniszczenia fizycznego i psychicznego do którego może doprowadzić sięganie po używki.

 
Pierwsza miłość PDF Drukuj Email

         W sobotę, 29 stycznia o godz. 13.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem wybrana została książka Krystyny Siesickiej Zapałka na zakręcie. Książka opowiada o losach przyjaciół i o miłości, zmusza do refleksji nad życiowymi decyzjami. Utwór podejmuje wiele problemów a obawy czy ta powieść zainteresuje młodzież okazały się przedwczesne. Klubowiczom powieść bardzo się podobała a część z nich  stwierdziła, że kiedy zaczęła czytać trudno im było odłożyć książkę na bok.

        Nie jest ważne czy akcja powieści dzieje się w ubiegłym wieku czy współcześnie,  bowiem problemy młodzieży są podobne. 

 


Strona 6 z 9

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB