23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa DKK DDK młodzieżowy
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Zaproszenia

kartka1
Galeria

DKK
Piechotą przez Polskę PDF Drukuj Email

            Na ostatnim grudniowym spotkaniu DKK, do omówienia wybrana została książka z polskiej literatury młodzieżowej. Klubowicze jak sami stwierdzili z przyjemnością przeczytali powieść Stanisława Kowalewskiego A jeśli powiem nie.

            Bohaterem książki jest ich rówieśnik Jerzy, który wychowuje się bez ojca. Bardzo kocha matkę nie chce się nią z nikim dzielić. Czas szybko płynie i pojawia się rywal a wraz z nim miejsce
w sercu matki. Tadeusz, przyjaciel matki stara się nawiązać jak najlepszy kontakt z Jerzym i to mu się udaje. Jerzy wpada na pomysł by podróżować pieszo po Polsce. Podczas podróży poznaje Tomasza, którym się opiekuje a on jest jego towarzyszem drogi. Odwiedza ojca z którym nie miał kontaktu po jego rozstaniu z matką. Zauważa samotność i problemy ojca, który wszystkie swoje smutki topi
w alkoholu.

            Poznając nowych ludzi takich jak Tomasz, Katarzyna czy spotkanie z ojcem dało wiele do myślenia Jerzemu. On sam zrozumiał, że jest im potrzebny a jego domeną jest wiara w ludzi. Nie wolno uciekać przed klęską, należy ufać i wierzyć innym, ponieważ mając takie podejście wierzymy sami sobie! 

             Powieść klubowiczom się podobała polecają ją wszystkim bez względu na wiek, a na pewno nikt podczas czytania nie będzie się nudził.

Alicja Ptasińska

 
Czy otrzymany dar zawsze służy dobru? PDF Drukuj Email

       Na listopadowym spotkaniu klubowicze DKK omawiali powieść fantasy Cashore Kristin Wybrańcy.

       Główną bohaterką powieści jest Katsa o dwukolorowych oczach, dzięki którym wyróżnia się od pozostałych mieszkańców królestwa. Posiada dar zabijania, od najmłodszych lat pracuje dla bezwzględnego króla Middlana, swojego wuja, któremu jest ślepo posłuszna. Katsa budzi strach wśród poddanych. Działania jej są bezwzględne, zabija wszystkich którzy próbują przeciwstawić się haniebnym rządom króla. Po paru latach zauważa, że swój dar może wykorzystać nie tylko poprzez niszczenie, lecz jako środek na niedolę pokrzywdzonych. Przeciwstawia się królowi, uwalnia Tealiffa. Poznaje chłopca o imieniu Po, który podobnie jak ona posiada dar. W jego przypadku jest to dar walki. Między nimi nawiązuje się przyjaźń, a może i miłość.

      W czasie dyskusji nasunęła się pewna refleksja co do wykorzystywania nadprzyrodzonych zdolności. We współczesnym świecie występują wybitnie uzdolnione osoby, których dar może być wykorzystywany przeciwko ludzkości. Rozwijający się przemysł zbrojeniowy będący w rękach osób nieodpowiedzialnych może doprowadzić do zagłady ludzkości. Podobna sytuacja może zaistnieć w przemyśle farmaceutycznym. Strach pomyśleć jakie były by tego konsekwencje. W tych rozważaniach ukazał się czarny scenariusz ale Kasia przypomniała nam o jasnowidzach, których dar nadprzyrodzony niesie pomoc ludziom. Często pomagają policji w poszukiwaniu osób zaginionych.

       Powieść klubowicze ocenili jako przeciętną, fabuła książki nie wywołała zainteresowania. Polecają ją tym czytelnikom, którzy uwielbiają tematykę fantasy.

       Na spotkaniu pojawiły się nowe osoby, Aleksandra, Karolina oraz Kamil. Kochają książki, zapewne powiększą krąg naszych klubowiczów. Z powodu choroby na spotkaniu zabrakło Oli, Karoliny, Oliwii oraz Daniela. Na pewno już na kolejnym spotkaniu będziemy już wszyscy razem. 

Alicja Ptasińska

 
Ostatnie wspomnienie... PDF Drukuj Email

        Nastał  październik i przyszedł czas na kolejne spotkanie z naszymi klubowiczami oraz na następną przygodę z książką. Tym razem do dyskusji klubowicze wybrali powieść Anne Cassidy  Z tęsknoty za Judy.

        Główną bohaterką powieści jest Kim, której osiem lat temu zaginęła pięcioletnia siostra Judy. Kiedy to się stało Judy była pod jej opieką. Skłócone dziewczynki wyszły na spacer i wtedy doszło do tragedii.

         Przez te wszystkie lata starsza siostra żyje z poczuciem winy za jej zniknięcie. Kim oskarża się o to, że gdyby była milsza z pewnością można by było uniknąć przykrego zdarzenia. Nie mogąc wyjść z szoku uczęszcza na terapię do psychologa, jednak dalej wypatruje swojej siostry wśród przechodniów na ulicy. W momencie, gdy na ulicy zauważa dziewczynkę podobną do Judy, podąża za nią. Kim nie może uwolnić się od pragnień odnalezienia siostry. Popada w depresję, a ciągłe poszukiwania i oczekiwania stają się koszmarem jej życia.

         Powieść klubowiczom przypadła do gustu. Autorka wspaniale wprowadziła przeszłość do rzeczywistości. Jest to historia, która może przydarzyć się każdemu. Powieść jest piękna, każdy powinien ją przeczytać. 

Alicja Ptasińska

 
Milczenie w DKK PDF Drukuj Email

        Skończyły się wakacje a wraz z nimi gorące słońce. Jednak nie dla naszych klubowiczów. W bibliotece podczas comiesięcznych spotkań jest zawsze ciepło i miło.

         W dniu 25 września o godz. 16.00 zapanowała gorąca atmosfera. Klubowicze nie widzieli się ze sobą przez dwa miesiące, więc opowiadań i wrażeń nie było końca. Gorącą rozmowę musiałam przerwać by przypomnieć cel naszego spotkaniaJ. Na stole czekała do omówienia książka Beate Teresy Hanike Milczenie. Tematyka powieści nawiązuje do nagminnie powtarzających się w mediach informacji na temat molestowania seksualnego wobec nieletnich. W powieści autorka bardzo obrazowo przedstawiła przeżycia psychiczne i fizyczne głównej bohaterki. Malwina to nastolatka, wychowująca się w dobrze sytuowanej rodzinie. Jej ojciec jest dyrektorem szkoły, posiadającym groźne zasady. Mama ciągle choruje i ma wahania nastrojów. Dziewczyna od dziecka była molestowana seksualnie przez własnego dziadka. Wstyd i upokorzenie na początku nie pozwoliło jej otworzyć się przed najbliższymi. Kiedy powiadomiła rodziców o wyrządzonej krzywdzie to nie uwierzyli jej. Zaufanie i zrozumienie otrzymała od obcej osoby - sąsiadki. Przejść Malwinie przez to piekło pomaga również jej chłopiec.

           Klubowiczom powieść Milczenie bardzo się podobała, być może w ich środowisku znajduje się ktoś, kto potrzebuje pomocy i wsparcia? Na takie wydarzenia nie możemy patrzeć obojętnie. Trudno jest nam dotrzeć do osób krzywdzonych przez swoich bliskich. Przecież to oni powinni zadbać o ich bezpieczeństwo. Powieść powinien przeczytać każdy, aby nauczyć się wrażliwości na ludzkie cierpienia.

Alicja Ptasińska

 
Chcę żyć! W Bibliotece PDF Drukuj Email

     Jak ten czas szybko płynie, nie tak dawno spotkaliśmy się na pierwszym wrześniowym, powakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki a to już czerwiec i znowu wakacje. W środę (26 czerwca) o godz. 16.00 klubowicze dyskutowali na temat  wirusa HIV, który powoduje rozwój choroby AIDS. Inspiracją do rozmowy była książka Marliese Arold Chcę żyć!

        Główną bohaterką jest Nadine, wiekiem zbliżona do klubowiczów, prowadzi aktywny tryb życia, gra w siatkówkę, wzbudza sympatię rówieśników i jest szczęśliwa. W jednej chwili cały świat traci sens, a wszystko z powodu informacji o nieświadomym zarażeniu się wirusem HIV. Książka uświadamia nam, że każdy z nas może tego doświadczyć i jest nauką dla młodych ludzi. W przypadku, gdy na swojej drodze spotkamy osobę chorą, naszym moralnym obowiązkiem jest udzielenie jej wsparcia i podania pomocnej dłoni, nie wolno się izolować.

    Zdaniem wszystkich klubowiczów książka jest skierowana do młodzieży, która znajduje się w grupie ryzyka.

     W związku z tym, że było to ostatnie spotkanie przed wakacjami na wszystkich uczestników czekały nagrody niespodzianki oraz podziękowania za wspólnie spędzony czas od Pani Dyrektor.

         Drodzy klubowicze życzymy Wam udanych wakacji, wspaniałej pogody i do zobaczenia we wrześniu.

 

 
Dobra książka na lato! PDF Drukuj Email

         Na kolejnym, już majowym spotkaniu (24.05.) w DKK dyskutowano nad powieścią Randy Ghazy Może dziś nikogo nie zabiję. Dla klubowiczów powieść była swoistą nauką na temat życia muzułmanów. Co prawda główna bohaterka Jasmina zmaga się z przynależnością do swoich korzeni, buntuje się, nie przestrzega praw i obyczajów muzułmanów. Nie wyróżnia się niczym od swoich europejskich rówieśników. Nosi krótkie spódniczki, buty na wysokich obcasach. Przeżywa podobne problemy jak większość młodzieży. Jednak w głębi duszy czuje się muzułmanką i broni wiary oraz ich sposobu postępowania. Uważa, że każdy powinien uszanować wolę i przekonania drugiego człowieka. Większość osób żyje zgodnie z ich religią, ale zdarzają się fanatycy, którzy dla korzyści finansowych gotowi są poświęcić swoje życie kosztem niewinnych istnień.

        Powieść jest lekka, czyta się ją z przyjemnością. Godna polecenia dla dziewcząt w wieku od 15 – 20 lat. Oczywiście jeżeli któryś z chłopców miałby ochotę sięgnąć po tę książkę, może spróbować. W końcu w naszym klubie jest jeden rodzynek Daniel, któremu książka się spodobała. 

        Na następne spotkanie zapraszamy dnia 21 czerwca (piątek) na godz. 16.00. Do dyskusji wybrana została książka Marliese Arold Chcę żyć.

 

 


Strona 2 z 9

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB