23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa Poetyckie koncerty
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

styczeń 2022
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Zaproszenia

kartka1
Galeria

Poetyckie koncerty życzeń
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem PDF Drukuj Email

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedykowany Julianowi Tuwimowi. Żagańska Biblioteka przygotowała prezentację multimedialną przybliżającą sylwetkę i życiorys poety, uczestnicy natomiast czytali i recytowali jego wiersze. Końcowym punktem programu była oczywiście prezentacja utworów własnych napisanych przez obecnych na imprezie i innych mieszkańców Żagania. Wieczór zakończono poczęstunkiem.

 
Wspomnienie Wisławy Szymborskiej PDF Drukuj Email

         Rok temu Stefan Chwin powiedział: Zgasło wielkie światło polskiej poezji. Tym światłem była Wisława Szymborska, która zmarła w wieku 89 lat 1 lutego 2012 roku.

      W pierwszą rocznicę śmierci wybitnej polskiej poetki Biblioteka zorganizowała wieczór Wspomnienie Wisławy Szymborskiej w ramach Poetyckich Koncertów Życzeń. Wiersze Noblistki czytała razem z nami pani Zosia Zawadzka – nauczycielka i poetka żagańska. Obecni na spotkaniu z zainteresowaniem obejrzeli również przygotowaną przez nas prezentację multimedialną i poznali nieznane im fakty z życia Wisławy Szymborskiej. Imprezie towarzyszyła gazetka tematyczna oraz wystawa książek.

 
Poetycki Koncert Życzeń w Żagańskiej Bibliotece PDF Drukuj Email

        Tegoroczny Lubuski Tydzień Seniora odbywał się pod hasłem „Nie wiek zarządza nami – to my zarządzamy wiekiem”. W Żaganiu cykl imprez zorganizowanych przy współpracy Urzędu Miasta, Centrum Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej zapoczątkowano 8 października 2012 r. Poetyckim Koncertem Życzeń w Czytelni Ogólnej MBP.

         Wieczór rozpoczęła słowami powitania Magdalena Śliwak – Dyrektor MBP, która przedstawiła też cały program przewidziany na obchody Tygodnia Seniora w Żaganiu. Miłą niespodzianką i prezentem dla Seniorów był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych. Uczniowie, a nawet absolwenci nie tylko upiększyli spotkanie, ale zachwycili obecnych swoimi talentami artystycznymi. Przygotowali się bardzo solidnie. Zadbali nie tylko o dobór tekstów, ale i o nastrój instalując kolorowe oświetlenie. Dym też był. Na chwilę Czytelnia dzięki nim zamieniła się w małą estradę. I to wszystko dla naszych Seniorów.

            Organizowane przez Bibliotekę Poetyckie Koncerty Życzeń sprzyjają wychodzeniu spoza zasłony nieśmiałości ludzi piszących poezję. Często są to osoby, które zaczynają tworzyć dopiero w wieku senioralnym. Przelane na papier refleksje i krytyczne spojrzenie na życie prezentują swoim bliskim i znajomym. Każdy może przedstawić zarówno twórczość własną jak i cudzą. Tak było i tym razem. Czytane były głównie wiersze mieszkańców miasta, ale na spotkanie przyjechali również literaci z okolicznych miejscowości. Zaprzyjaźnieni z nami uczestnicy naszych imprez pamiętali również o tym, że Biblioteka obchodzi w tym roku swoje 65. urodziny. Były ciepłe słowa, wyrazy  życzliwości i uznania dla naszej pracy, a nawet figurka zamyślonego anioła.

         W takiej pełnej ciepła i przyjaźni, nastrojowej poetycko - muzycznej atmosferze minął wieczór zakończony słodkim poczęstunkiem. 

 
Poetycki Koncert Życzeń w nastroju wigilijnym PDF Drukuj Email

           W Greccio, małej wiosce położonej kilkadziesiąt kilometrów od Rzymu, w 1223 r.
św. Franciszek z Asyżu zorganizował szopkę z okazji święta Bożego Narodzenia. Wkrótce, za sprawą Franciszkanów, zwyczaj ten rozpowszechnił się w całym Kościele. Modlitwa ludu przy żłóbku stwarzała naturalną potrzebę śpiewu, co sprzyjało tworzeniu pieśni, które z czasem zaczęto nazywać kolędami, a te o bardziej świeckim charakterze pastorałkami. W Polsce nazywano je również kantyczkami. Najpiękniejsze z nich, tłumaczone były na różne języki i wędrowały po całej Europie. 

        Najstarsza kolęda zapisana w języku polskim Zdrów bądź królu anielski datowana jest na rok 1424. Zarówno ta jak i inne śpiewane po polsku w wieku XV i XVI były przekładami z innych języków, najczęściej z niemieckiego, czeskiego i łaciny. Polskie kolędy najintensywniej powstawały w wieku XVII i XVIII i z tego okresu pochodzi większość śpiewanych obecnie w naszym kraju kolęd i pastorałek.

           13 grudnia 2011 r. w Czytelni Ogólnej MBP w Żaganiu odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń w nastroju wigilijnym. Uczestnicy Koncertu czytali różne wiersze związane z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz śpiewali. Wieczór uświetniły dwa zespoły śpiewacze. Zespół MIODNICZANKI był dla wszystkich niespodzianką i wykonał kilka mało znanych, starych kolęd, natomiast zespół POD RÓŻĄ zachęcał wszystkich do wspólnego śpiewania. Zebrani poznali również historię kolędy jako tradycji oraz autorów, okres i okoliczności w jakich powstawały poszczególne pieśni. Na koniec wspólnie wykonano jeszcze jedną kolędę. Wieczór zakończył się poczęstunkiem.

Poetyckiemu Koncertowi Życzeń towarzyszyła również wystawa grafiki okolicznościowej zwanej w skrócie PF ze zbiorów Gustawa Lisa
– żagańskiego artysty plastyka.

MIODNICZANKI – zespół śpiewaczy z Miodnicy powstał w roku 2008 z inicjatywy kierowniczki Marii Mandziej oraz Haliny i Ryszarda Durasów. Grupa wykonuje utwory a capella, czyli bez towarzyszenia akompaniamentu instrumentalnego, co jest bardzo trudnym zadaniem artystycznym. W repertuarze znajduje się dużo tekstów autorstwa Marii Mandziej, podkreślających wartości lokalne związanie z miejscowością, tradycją i kulturą jej mieszkańców. Zespół bierze udział w festiwalach Borów Dolnośląskich otrzymując wyróżnienia, został dostrzeżony również przez Radio Zachód.

POD RÓŻĄ – zespół istnieje już od 16 lat. Założycielką była Lechosława Ostrowska, która prowadziła go do roku 1999. Odeszła z powodu złego stanu zdrowia i swoje obowiązki przekazała Stanisławie Szczepanik, która od roku 2003 pełni funkcję kierowniczki zespołu. Grupa powstała przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Żaganiu, a obecnie działa pod patronatem Centrum Kultury jako sekcja artystyczna. W repertuarze znajdują się utwory autorstwa kierowniczki i poetki zarazem Stanisławy Szczepanik wykonywane do muzyki Włodzimierza Czernisza. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień m. in. Dwie Złote Krośnieńskie Sowy, a jego piosenki dwa razy zajmowały pierwsze miejsca na Radiowej Liście Przebojów „Na swojską nutę” na antenie Radia Zachód. 

 
Koncert Papieski w Bibliotece PDF Drukuj Email

         W Tygodniu Bibliotek 9 maja 2011 r. w Bibliotece odbył się koncert poświęcony Janowi Pawłowi II i jego beatyfikacji. W tym dniu o godzinie 18.00 w holu Pałacu Książęcego przed Miejską Biblioteką Publiczną, w ramach współpracy kulturalnej wystąpił zespół Stowarzyszenie Muzyków Ludowych Złote Łany z Bożnowa.

        Bożnowscy muzycy zaśpiewali pieśni maryjne, ulubione pieśni papieża oraz te, które powstały na jego cześć. W wykonaniu utworów było tyle emocji, że panie roniły łzy wzruszenia. Koncert zespołu poprzedziła impreza cykliczna, czyli Poetycki Koncert Życzeń tym razem o tematyce papieskiej. Swoją twórczość poetycką przedstawili żagańscy poeci. Wiersze poświęcone Janowi Pawłowi II recytowali młodzi czytelnicy Oddziału dla Dzieci.

 


Strona 1 z 3

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB