23.12.17 Administrator
Wesołych Świąt

...

30.08.11 Administrator
Biesiada na zakończenie wakacji

           I stało się – wakacje w Bibliotece dobiegły końca. D...

15.07.09 Administrator
Kącik poezji

 Jeśli chcesz umieścić swoje wiersze na naszej stronie, to przyślij je na a...

02.07.14 Administrator
Gdzie jest Jennifer?

           Pojawił się miesiąc czerwiec, a z nim czas nadchodzącyc...

22.05.13 Administrator
Poetycki Koncert Życzeń z Tuwimem

15 maja 2013 roku odbył się kolejny Poetycki Koncert Życzeń, tym razem dedyk...

 

Domowa Poetyckie koncerty
NEWS: UWAGA !!! Zmiana godzin pracy biblioteki. Aktualne godziny pracy umieszczone są z menu Działy i Filie. BIBLIOTEKA CZYNNA: PN - 7.00-15.00, WT-PT - 10.00-18.00 W SOBOTY od 9.00 do 14.00.

kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zaproszenia

kartka1
Galeria

Poetyckie koncerty życzeń
Walentynkowy wieczór poezji PDF Drukuj Email

          17 lutego w Czytelni Ogólnej MBP w Żaganiu odbył się Walentynkowy Wieczór Poezji zorganizowany przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Spotkanie było kompilacją poezji, muzyki i obrazu. Czytane były wiersze znanych poetów polskich, a zespół Pod Różą śpiewał utwory poetyckie ze śpiewnika pani Stanisławy Szczepanik, do których muzykę skomponował Włodzimierz Czernisz ze Szprotawy. Nie zapomniano również
o rodzimych twórcach. Jerzy Szczególski osobiście przedstawił swoje wiersze. Odczytano również po kilka utworów innych znanych już lokalnych poetów: Wiesławy Siekierki, Nadieżdy Myszlennik, Krystyny Radwan, Marzeny Wyszyńskiej. Na koniec wszyscy obecni obejrzeli prezentację multimedialną.

W ubiegłym roku młodzież szkół gimnazjalnych wzięła udział w ogłoszonym przez bibliotekę konkursie na małą formę literacką o tematyce chopinowskiej. Podczas wieczoru, zgodnie z regulaminem konkursu, rozdano nagrody uczniom-laureatom oraz nauczycielom-opiekunom. Laureaci osobiście przeczytali swoje utwory.

Nagrody otrzymali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żaganiu:

I nagroda – Łukasz Kudła, klasa II e, nauczyciel opiekun – pani Ewa Pogorzelska

II nagroda – Szymon Rzeszowski, klasa III d, nauczyciel opiekun – pani Beata Tołpa

III nagroda – Wiktoria Radzimierska, klasa II e, nauczyciel opiekun – pani Ewa Pogorzelska

 
Fryderyk Chopin – poeta fortepianu PDF Drukuj Email

                                                                                     „Rodem warszawianin, sercem Polak,

                                                                                          a talentem świata obywatel”

                                                                                                         Cyprian Kamil Norwid

 

           12 maja 2010 r. w związku z obchodami 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu odbył się wieczór poetycki poświęcony wielkiemu wirtuozowi.

            Frekwencja dopisała i obecni zostali zapoznani z biografią Fryderyka Chopina. Przy dźwiękach muzyki czytano wiersze pisane przez znanych poetów polskich, a poświęcone wielkiemu muzykowi oraz własnej kompozycji. Były również piosenki. Na koniec wyświetlony został film o Chopinie w reż. Jerzego Antczaka Pragnienie miłości.

             Miejska Biblioteka Publiczna, dla uczczenia pamięci o Fryderyku Chopinie, przygotowała poświęconą mu wystawę, a wszystkie wieczory poetyckie w 2010 r. dekorowane są  muzyką wielkiego polskiego pianisty i kompozytora nazywanego poetą fortepianu.

Poprawiony: poniedziałek, 17 maja 2010 16:26
 
Światowy Dzień Poezji PDF Drukuj Email

           W związku z przypadającym 21 marca  Światowym Dniem Poezji  w dniu 24 marca odbył się kolejny  Poetycki Koncert Życzeń zorganizowany w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki  Publicznej.  Spotkania te mają na celu upowszechnianie, popularyzowanie i promocje czytania, pisania i publikowania poezji  wśród mieszkańców naszego  powiatu. Osoby  przybyłe  na spotkanie miały  możliwość zaprezentowania nie tylko swojej twórczości ale także możliwość przedstawienia  poetów bliskich swemu sercu. Cieszy nas fakt, że w tych spotkaniach  pojawiają się nowi  adepci sztuki, którzy chcą zaprezentować na forum swoją twórczość poetycką. Tym razem spotkanie odbyło się w nastroju wiosenno-wielkanocnym, ze słodkim poczęstunkiem.

 
Wieczór Walentynkowy w Bibliotece PDF Drukuj Email

             W  środę 17 lutego 2010 r. w Czytelni  Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu odbył  się  kolejny Poetycki  Koncert  Życzeń, tym razem Walentynowy.

Licznie przybyli  uczestnicy spotkania  prezentowali  bliskim  i kochanym osobom swoją twórczość  o tematyce miłosnej. Podczas wieczoru można było obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą miłości. W trakcie pokazu mogliśmy odpowiedzieć  sobie na często zadawane pytania: Czym jest miłość?, Gdzie mieszka miłość? i co jesteśmy zdolni zrobić dla bliskiej osoby z miłości? Dla każdego gościa pracownicy biblioteki przygotowali niespodziankę: życzenia walentynkowe we własnoręcznie  zrobionych kopertach. Dla jednej z Pań były bardzo trafione, ponieważ w tym roku będzie obchodziła  50. rocznicę pożycia małżeńskiego a brzmiały tak:

Miłość jest piękna,

Piękniejsza od słońca,

Lecz tylko wtedy,

Gdy wytrwa do końca

Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. A wychodząc  ze spotkania przybyli goście mogli  obejrzeć  wystawę książkową  zatytułowaną  Miłość w literaturze.

 
Poetycki Koncert Życzeń w nastroju wigilijnym PDF Drukuj Email

             2 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się kolejny, ale ostatni w tym roku Poetycki Koncert Życzeń. Tym razem w nastroju wigilijnym. Były wiersze, życzenia i kolędy. Na początku wieczoru z muzyczno-wokalnym programem artystycznym „Jest taki dzień” wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych, przygotowana przez Panią Tatianę Czepurnych-Hamrol. Uczestnicy wieczoru również byli bardzo aktywni. Czytano lub śpiewano utwory własne lub cudze, a także zaczerpnięte z literatury. Wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem.

            Pomysł na zorganizowanie Poetyckich Koncertów Życzeń zrodził się pod wpływem lektury artykułu sprzed kilkudziesięciu lat zamieszczonego w „Gazecie Lubuskiej”, który zapraszał mieszkańców Zielonej Góry do udziału w takiej samej imprezie organizowanej w Filii nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nie wiemy nic o tym, jak się odbywały. Wiemy natomiast, że w Żaganiu są sprzyjające warunki ku temu, by je realizować. Są wśród nas ludzie w różnym wieku, którzy podejmują próby twórczości literackiej i nie mają gdzie jej zaprezentować.   

           Na Poetycki Koncert Życzeń może przyjść każdy mieszkaniec miasta, nie tylko czytelnik Biblioteki. Miejska Biblioteka Publiczna jako organizator Koncertów jest otwarta na aktywność twórczą uczestników. Pracownicy Biblioteki oraz jej przyjaciele stwarzają atmosferę sprzyjającą wychodzeniu spoza zasłony nieśmiałości i prezentowaniu zebranym wierszy, zarówno własnych, jak i tych ulubionych, zaczerpniętych z literatury, które budzą w nas  emocje.

           Uczestnicy Poetyckich Koncertów Życzeń nie są wyłącznie odbiorcami działalności kulturalnej Biblioteki, ale przede wszystkim jej współtwórcami i współorganizatorami. To tutaj można najbliższym, przyjaciołom i znajomym zaprezentować swoją twórczość literacką, wykazać się swoim talentem poetyckim, ale też i aktorskim, w przypadku recytowania lub czytania cudzych utworów. Właściwe oddanie nastroju wiersza to przecież nie lada sztuka. Koncerty ubarwiane są przez uczestników, którzy chętnie śpiewają. Mile widziani są również ci, którzy po prostu słuchają … i wracają na następny Koncert.

 


Strona 2 z 3

Copyright © 2009-2012 Zbigniew Białkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
zb10@poczta.onet.pl

Design ZB